Anksiyete nedir? (Anksiyete bozukluğu belirtileri neler?)

Bireyin işlevselliğini olumsuz yönde etkileyerek hayat kalitesini düşüren Anksiyete bozukluğu, günümüzde birçok kişinin şikâyet ettiği rahatsızlıklardan biridir. Anksiyete bozuklukluğu, genetik veya çevresel faktörlerden kaynaklanabilir. Peki günümüzde sıkça rastlanan Anksiyete bozukluğunun belirtileri nedir? Anksiyete nasıl tedavi edilir? işte detaylar...

Anksiyete nedir? (Anksiyete bozukluğu belirtileri neler?)

Anksiyete veya endişe, hoş olmayan bir iç çatışma durumu olarak tanımlanan, sıklıkla ileri geri ilerleme gibi sinirsel davranışların eşlik ettiği duygu durumudur.

Anksiyete bozukluğu ya da kaygı bozukluğu ise kişinin hayat kalitesini olumsuz yönde etkileyen çeşitli korku, kaygı veya anksiyete bozukluklarına verilen genel kapsamlı bir addır.

Anksiyete aslında herkesin zaman zaman hissettiği normal ve yaygın bir duygudur. İçerisinde bulunulan her tür korku ve kaygı durumu Anksiyete bozukluğu olarak tanımlanamaz.

Anksiyete, ancak kişinin günlük hayatındaki işlevselliğini olumsuz yönde etkilemeye başladığı zaman sorun olarak kabul edilir ve bir uzmana başvurulması durumunda Anksiyete bozukluğu tanısı konabilir.

ANKSİYETE BOZUKLUĞU BELİRTİLERİ NELERDİR?


Aşırı Endişe ve sinirlilik

Heyecanlı hissetme

Huzursuzluk

Yorgunluk

Konsantre 'adapte' sorunu

Gergin kaslar

Uyku ve yeme bozuklukları

Sosyal kaygı bozukluğu

Sebepsiz korkular

Tanısı konulan bu semptomların tipik olarak en az 6 ay boyunca mevcut olması gerekmektedir.

Bu semptomların geçerli olduğu her olumsuz duygu durumu anksiyete bozukluğu olarak tanımlanmamalıdır. Anksiyete bozukluğu tedavisi ve tanısı için muhakkak uzman bir psikolog veya psikiyatriste başvurmak gerekmektedir.

ANKSİYETE BOZUKLUĞU TEDAVİSİ

Anksiyete bozuklukları ilaç tedavisi veya psikoterapi ile tedavi edilmektedir. Öncelikle doktor kontrolü altında ilaç tedavisi, bu hastalığa yakalananlar için en önemli tedavi biçimidir.

Uzman bir hekimle görüşmeden uygulanan farklı tedavi yöntemleri, hastalığın bazı fonksiyonlarını farkında olmadan tetikleyebilir. Anksiyete için en yaygın kullanılan psikoterapi yöntemi Bilişsel (Kognitif) ve davranış terapisidir.

NTV uygulamasını indirin, gelişmelerden haberdar olun

google-play app-store Huawei App Gallery
  • Etiketler :
  • Haberler -
  • Psikoloji
  • psikiyatri
  • Hastalık
  • Sağlık

Sayfa Yükleniyor...