Buca Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Mehmet Zeki Yaşar, hastanenin 15 küvöz kapasiteli yenidoğan yoğun bakım ünitesinde, bebeklere en iyi bakımı sunmaya çabaladıklarını anlattı.

Yenidoğan yoğun bakım servisinde tedavi altına alınan bebeklerin iyileşme süreçlerinin uzun zaman alabildiğine işaret eden Yaşar, ''Yenidoğan bebeklerin, 2 saatte bir anne sütüyle beslenmeleri, emzirilmeleri gerekiyor. Doğumun ardından hastaneden taburcu olan, ancak bebeklerinin tedavisi süren anneler, kimi durumlarda sıkıntı yaşayabiliyor'' dedi.

İzmir dışından gelen annelerin mağduriyetini sonlandırmak amacıyla Anne Oteli'ni kurma kararı aldıklarını belirten Yaşar, şöyle konuştu:

''Çevre il ve ilçelerden gelen, kalacak yeri olmayan, ihtiyaç sahibi anneler için Anne Oteli hizmetini başlattık. Otelde kalan annelere, 3 öğün yemek sunuyoruz. 2 saatte bir bebeklerini emzirebiliyorlar. Akılları bebeklerinde kalmıyor. Bebeklerinin taburcu olmasını rahat şekilde bekliyorlar. Çok güzel bir hizmet sunduğumuz inancındayız. Eskiden anneler, hastane bahçelerinde, parklarda yatıyorlardı. Bunu ortadan kaldırmak istedik. Annelerimize 5 yıldızlı otel konforunda çok güzel hizmet veriyoruz.''

OTELDE FÖN MAKİNESİ BİLE VAR
Yaşar, doğumun ardından taburcu edilen, ancak bebeğine yakın olması gereken annelere yönelik ücretsiz uygulamanın, Türkiye'de örneği bulunmadığını kaydetti.

Otele giriş sırasında sunulan kart sayesinde annelere, hastane yemekhanesinden ücret ödemeksizin faydalanma imkanı sağlandığına dikkati çeken Yaşar, ''8 yatak kapasiteli 7 odamız bulunuyor. Annelerin konforu gözetilerek hazırlanan odalarda, televizyon, buzdolabı, telefon, hatta fön makinesi bile bulunuyor. 5 yıldızlı otellerde mevcut olan her türlü hizmeti Anne Oteli'nde sunuyoruz. Çok güzel geri bildirimler aldık. Anneler çok memnun. Tamamen ücretsiz sunduğumuz hizmet karşılığında çok güzel hayır dualar alıyoruz'' dedi.

Yaşar, SHÇEK tarafından hastaneye yönlendirilen küçük yaşta gebe kalan annelerin de Anne Oteli'nden yararlanabildiğini, ihtiyaç halinde kapasitesi artırılacak otel hizmetinin, çocuk servisinde yatan hastaların annelerine de sunulabileceğini sözlerine ekledi.

YER OLMADIĞI İÇİN SANDALYELERİN ÜZERİNDE UYUMUŞTUK
Anne Oteli'nden yararlanan annelerden Ebru Satar (27) ise bir başka hastanede dünyaya getirdiği bebeği için hastanede sabahlaması gerektiğinde büyük sıkıntı yaşadıklarını anlattı.

Satar, ''Yer olmadığı için bahçede, sandalyelerin üzerinde uyumuştuk. Uygulamadan çok memnun kaldım. Kalacak yerin olduğunu bilmek çok önemli. Çocuğumla ilgilenme fırsatım oldu. Aklım onda kalmıyor. Rahat ve güvendeyiz'' diye konuştu.

Reyhan Sonuvargil (31) de doğum için Tire'den geldiğini belirterek, ''Bebeğimi rahatlıkla emzirebiliyorum. Otel, hastanenin hemen yanında. İlgiden çok memnunum. Arkadaşımın tavsiyesiyle gelmiştim, çok memnun kaldım'' dedi.