Baba adayının da beslenmesi önemli

Kanada kaynaklı araştırma, düşükler ve doğum kusurlarında baba adaylarının rolünü ortaya koydu. Araştırmaya göre, sağlıksız beslenen babaların bebeklerinde, doğum sorunları riski artıyor.

11.12.2013 - 13:58

Baba adayının da beslenmesi önemli

Baba adaylarının beslenme şekli, bebeklerin sağlığını etkiliyor. Bu sonuç, Kanada'daki McGill Üniversitesi'nden Sarah Kimmins ve ekibinin araştırmasıyla ortaya çıktı. Araştırma; erkeklerdeki, düşükleri ve doğum kusurlarını önlemede etkili olduğu bilinen B9 vitamin (folik asit) düzeyinin, çocuğun gelişimini ve sağlığını kadınlarınki kadar etkilediğini gösterdi.

Bilim insanları, fareler üzerinde yaptıkları araştırmada, B9 vitamini bakımından yetersiz yiyeceklerle beslenen babaların yavrularını, koyu yeşil yapraklı sebzeler, et, süt, tahıl ürünlerinde çokça bulunan bu vitamini yeterli oranda alanlarınkiyle karşılaştırdı.

Yetersiz B9 vitamini alan farelerin yavrularında, ciddi iskelet anormallikleri gibi doğum sorunlarına yaklaşık yüzde 30 fazla rastlandı.

Spermin epigenomunda (genlerin çalışmasını düzenleyen "açma kapama düğmesi") yaşam süresi ve özellikle beslenme biçimine duyarlı bazı bölgelerin bulunduğunu belirten bilim insanları, spermin, babaya ilişkin bilgileri bebeklere aktarabileceğini, bu şekilde bebeklerin gelişiminin etkilenebileceğini belirtti.

Bilim insanları, bebek sahibi olmadan önce erkeklerin de yaşam tarzlarına ve beslenme biçimlerine kadınlar kadar dikkat etmeleri gerektiğinin önemini vurguladı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...