Bahar nezlesi tarih mi oluyor?

Londra'da yeni bir bahar nezlesi aşısı geliştirmek amacıyla yapılan araştırmalar umut verici nitelikte. Aşı başarılı olursa bütün yazı burun akıntısı ve hapşırıkla geçirmek tarih olabilir.

Haberler 11.09.2012 - 13:34

Bahar nezlesi tarih mi oluyor?

Imperial College London ve King's College London üniversitelerindeki araştırmacılar gerçekleştirmeyi hedefledikleri yöntemin daha ucuz ve daha etkili bir aşı geliştirilmesini sağlayabileceğini söylüyor.

Yaptıkları testlerde, aşı, bağışıklık sisteminde "kırmızı hat" olarak düşündükleri deri tabakasının içine yapılıyor.

Bahar nezlesinin tedavisi antihistamin ya da stereoit gibi ilaçlarla yapılıyor. Çok ağır vakalarda tabletler ya da deri altına polen enjeksiyonu kullanılabiliyor. İlaçların dozları polene olan toleransı artırabilmek için üç yıl boyunca yavaş yavaş artırılıyor. Ancak bu tedavi pahalı.

Araştırma ekibi, derinin bağışıklık sisteminin bir parçası olan kan hücreleri ile dolu kısmına yüzeyden enjeksiyon yapmaya çalışıyorlar. Bu yöntem, dozu mevcut aşılardan 2000 kat daha az olan küçük oranlarda polenlerin kullanılabileceği ve daha az enjeksiyon gerekeceği anlamına geliyor.

Dr Stephen Till, "Bu bambaşka bir yöntem. Enjeksiyonlar neredeyse deri yüzeyinde olacak kadar yapay" dedi.

'HEYECAN VERİCİ GELİŞME'
30 hasta üzerinde yapılan ve Alerji ve Klinik İmmünoloji dergisinde yayınlanan testlerin sonuçlarına göre, yeşil çimen polenlerine karşı alerjik reaksiyon aşıyla birlikte azalıyor.

Hastaların üçte birine iki günde bir altı enjeksiyon yapıldı. Başta enjeksiyon deri üzerinde büyük bir yumru olarak kaldı ancak zamanla yumrunun büyüklüğü azaldı.

Araştırmacılar, bunun yeşil çimen polenlerine karşı alerjik reaksiyonu durdurduğunu söylüyor.

Şimdi aşının hapşırma gibi diğer belirtileri azaltıp azaltmayacağını görmek için 90 hasta ile klinik bir deney yapılacak.

Dr Till, "Eğer bu yöntem etkili olursa, astım ya da gıda alerjisi gibi diğer alerjik hastalıklara da uygulanabilecek yeni bilimsel ve klinik bir yaklaşım ortaya çıkmış olacak" dedi.

Dr Till, bunun immünolojik araştırmada çok önemli bir çalışma olduğunu söyledi.

Allergy UK derneğinin klinik hizmetler bölümünün direktörü Maureen Jenkins bunun, "alerji mağduru kişiler için umut yaratan heyecan verici bir gelişme olduğunu" belirtti.

Jenkins, "Aşı eğer başarılı olursa bahar nezlesi için şu anda uygulanan ve yıllar süren immünoterapi tedavisinden daha çabuk ve daha kolay olacak. Bu ayrıca masrafları da azaltacaktır. Eğer bu enejeksiyonlar bahar nezlesini sona erdirmede etkili olursa, bu sık yaşanan ancak azımsanan alerji hastalığı ile mücadelede büyük bir adım olacak" dedi.

Sayfa Yükleniyor...