Bakan Eker: Ette gereken yapıldı

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, ette bulunan salmonella ve listeria bakterileriyle ilgili olarak bakanlığın bütün yasal işlemleri yaptığını, bir firmanın kayrılmasının ise söz konusu olmadığını söyledi.

Anadolu Ajansı 23.09.2010 - 11:58

Bakan Eker: Ette gereken yapıldı

Mehdi Eker, hazır et ürünlerinde salmonella ve listeria bakterilerinin tespit edilmesi ile ilgili açıklamalarda bulundu.


Toplum sağlığını korumak için bütün güçleriyle çalıştıklarını, denetimler yaptıklarını belirten Bakan Eker, hazır et ürünleri üreten söz konusu firmanın depolarındaki rutin denetimlerde alınan 12 adet numunenin 8 adedinin olumsuz çıktığını, 2 numunedeki olumsuzluğun kesinleştiğini, bunun üzerine yediemine alınan bu ürünlerin imha edildiğini bildirdi.

Olayın başlangıcına ilişkin bilgi veren Eker, Haziran ayında TT Gıda Turizm İnşaat Petrol Kimya Taşımacılık San. ve Tic. Ltd. Şti'nin bakanlığa müracaat ederek, ''Fastad Gıda Dağıtım San. ve Tic. A.Ş'ye 164 bin adet hamburger köftesi verdiğini, parasının ödenmediğini, parasını istediğinde, söz konusu firmanın, (özel laboratuarda tahlil yaptırdım. Hamburgerler bozuktu. Bu nedenle imha ettim ve sana para vermiyorum)'' dediğini belirterek, şikâyette bulunduğunu anlattı. Bunun üzerine bakanlık teftiş kurulunun konuyu incelemeye başladığını, önce Fastad Gıda firmasında inceleme yapıldığını ifade eden Eker, firmanın, söz konusu etleri imha için gönderdiğini söylediğini, irsaliye raporu ve ödeme faturası gösterdiğini kaydetti.

''KÖPEKLERE YEDİRİLDİĞİ İDDİASI İNANDIRICI GELMEDİ''
Etlerin imha edilmek üzere gönderildiği belirtilen Zeybek Katı Atık Yönetimi Taah. Ltd. Şti'nin ise söz konusu etleri, ''bir köpek çiftliğindeki köpeklere yedirmek suretiyle imha ettiğini'' söylediğini aktaran Eker, ''Burada bir yanlışlık var. Eğer gerçekte hastalıklı ise ve içerisinde listeria mikrobu varsa hayvanlara da yedirilmemesi lazım. Çünkü hayvanda da hastalık yapar. Bu bize tabi inandırıcı gelmedi. Bahse konu et 11 bin 600 kilogram tutuyor, 164 bin civarında hamburger köftesi. Çiftlikteki köpek sayısı söylenenlere göre 55 civarında. Bu süre zarfında, yaklaşık 2 ayda bu köpeklerin bu etleri tüketmiş olmaları mümkün değil. Bir de işin o boyutu var'' diye konuştu.

Bütün bu çelişkiler ve izah edilmeyen durum karşısında ''hem genel manada hem de hamburger köftelerinin depo, üretici firma, imha tesisi veya tüketim yerleri arasında muhtemel bir ilişki olabileceği vs'' konularının derinlemesine soruşturulması için ellerindeki bilgi ve belgelerle birlikte konuyu adli makamlara intikal ettirdiklerini, Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunduklarını anlatan Eker, katı atık tesisi konusunda da gerek Maliye Bakanlığı'na gerek atık tesisin ruhsatını aldığı Çevre ve Orman Bakanlığı'na konuyla ilgili bildirimlerde bulunduklarını söyledi.

Şu anda firmayla ilgili bir iddia olduğunu, ''bir firmanın, (diğer firma benden köfte aldı, paramı vermedi, bunda hastalık olduğunu iddia etti) dediğini, öteki firmanın ise (evet ben hastalık tespit ettim, bunu imha ettim)'' dediğini anlatan Eker, bakanlık olarak bu konuda yapabilecekleri işlemleri yaptıklarını, artık bunun savcılığın konusu olduğunu, adli yargıya intikal etmiş bir konu üzerinde konuşmalarının doğru olmadığını yineledi.

''Bu bir iddia zaten'' diyen Eker, ''Biz de o iddia konusu ürünün gerçekte ne olduğuna dair yapabileceğimizi yaptık. Bunun sonucunu daha ileri, daha detay bir inceleme ve soruşturma için adli makamlara intikal ettirdik, onu da araştırıyoruz. Bakanlık olarak söz konusu adı geçen firma dâhil olmak üzere o firmanın ürün tedarik ettiği firmalar dâhil olmak üzere, bütün bunlarla ilgili incelemelerimiz, rutin denetimlerimiz sürüyor. Tespit ettiğimiz üründe eğer bir bozukluk, aksaklık varsa onu zaten ya imha ediyoruz ya toplatıyoruz ya ceza veriyoruz ya üretim iznini iptal ediyoruz veya savcılığa bildiriyoruz'' şeklinde konuştu.

Denetimlerin her safhada sürdüğünü, herhangi bir olumsuzlukla karşı karşıya kaldıklarında yapacakları işlemin belli olduğunu, gereken tedbirlerin alındığını vurgulayan Eker, ''Dolayısıyla vatandaşlarımızın burada rahat olması lazım. Herhangi bir problem yok'' dedi.

12 NUMUNENİN 2'SİNDE OLUMSUZLUK KESİNLEŞTİ
Eker, söz konusu olay sonrasında da Fasdat firmasının depolarında bulunan diğer tedarikçilerden aldığı et ürünlerinin denetiminin rutin olarak yapıldığını söyledi. Eker, bu denetimlerde alınan 12 adet numunenin 8 adedinin olumsuz çıkması üzerine ürünlerin yediemine teslim edildiğini, itiraz üzerine referans laboratuarına gönderildiğini burada da 2 tanesinde olumsuzluğun kesinleşmesi üzerine yedi emine alınan ürünlerin tamamının imha edildiğini anlattı. Eker, söz konusu firma hakkında Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunulduğunu kaydetti.

Son birkaç günde gazetelerde yer alan tartışmalarla ilgili bakanlığın bütün yasal işlemleri yaptığını vurgulayan Eker, asla bir firmanın kayrılmasının söz konusu olmadığını, toplum sağlığının her şeyden önde geldiğini, halk sağlığını korumak için bütün güçleriyle çalıştıklarını, denetimler yaptıklarını söyledi.

Sadece 2009'da 350 bine yakın denetim yaptıklarını belirten Eker, bir soru üzerine, bu denetimlerdeki olumsuz numunelerin çok yüksek olmadığını kaydetti. Eker, ''AB standartlarından çok yüksekte değiliz. Mesela normal denetim programlarında, bu yapılan analizlerde yüzde 5 civarında olumsuzluklarla karşılaşıyoruz'' dedi.

Bir denetimde sağlığa aykırı ürün tespit edildiğinde, hemen o gün gerekli müeyyidelerin uygulandığını kaydeden Eker, ''Bütün mesele, bu denetimleri yaparken bunu tespit edebilmemiz veya vatandaştan şikâyet alabilmemiz. Vatandaşın katkısını sağlamak için Alo Gıda Hattı kurduk. Hattın açıldığı 2009 yılı 14 Şubat'tan bu yana sadece Alo Gıda Hattı'na 50 bine yakın şikâyet geldi'' dedi.

FİRMANIN CEZALANDIRILMASI AYRI BİR SÜREÇ
Eker, bakanlığın 2009'da gıda ile ilgili bir işyerinde gördüğü aksaklıklar sebebiyle kestiği idari para cezalarının tutarının 6,5 milyon lira civarında olduğunu belirtti.

Laboratuar sonucuyla halk sağlığına zarar veren bir bakteri, bir virüs, bir mikrop tespit edilen ürüne anında el koyduklarını tekrarlayan Eker, ''Türkiye genelinde varsa, bunu topluyoruz, toplatıyoruz ve imha ediyoruz. Vatandaşlarımız bunu bilsin. Bunu bundan önce de yaptık, bugün de yaptık, bundan sonra da yapacağız ama firmanın cezalandırılması ayrı bir süreçtir, ayrı bir prosedüre tabidir, ayrı bir işlemdir, onu da bizim ceza yasalarımız belirliyor'' dedi.


  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...