Bakteriler, hastane enfeksiyonuyla savaşacak

Bilimciler 'Escherichia coli' bakterilerinin genetiğini değiştirdi ve hastane enfeksiyonlarında önemli rol oynayan 'Pseudomonas aeruginosa' bakterilerini öldürmeyi başardı.

Anadolu Ajansı 17.08.2011 - 11:33

Bakteriler, hastane enfeksiyonuyla savaşacak

Sonuçları Molecular Systems Biology dergisinde yayımlanan araştırmada, Singapur'daki Nanyang Teknoloji Üniversitesi bilim adamları, Wook Chang başkanlığında, Escherichia coli bakterilerinin genetiğini tamamen değiştirdikten sonra, bunların pseudomonas aeruginosa bakterilerine saldırdığını ve onları öldürdüğünü tespit etti.

Pseudomonas aeruginosa bakterilerinin düz satıhlarda tutunabilmek ve kendilerini koruyabilmek için ürettikleri tabakanın da genetiği değiştirilmiş Escherichia colileri alıkoyamadığı görüldü. Bilim insanları, deneylerini fareler üzerinde sürdüreceklerini bildirdi.

Hastane enfeksiyonlarının bir bölümünden sorumlu olan Pseudomonas aeruginosa, özellikle bağışıklık sistemi zayıf yoğun bakım hastaları için ölümcül tehdit oluşturabiliyor. Pseudomonas grubundaki birçok bakteri, antibiyotiklere karşı dirençli

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...