Bayındır Tıp Ödülleri sahiplerini buldu

Bayındır Sağlık Grubu’nun 1996 yılından bu yana hizmet, bilim, teşvik ve araştırma dallarını kapsayan Tıp Ödülleri’nin bu yılki sahipleri belli oldu.

Haberler 20.12.2011 - 10:37

Bayındır Tıp Ödülleri sahiplerini buldu

Bu yıl 12.’si düzenlenen Bayındır Hastanesi Tıp Ödülleri’nde şimdiye kadar Prof. Dr. İhsan Doğramacı, Prof. Dr. Türkan Saylan, Dr. Kemal Bayazıt ve halen Amerika Birleşik Devletleri Bakanlığı Ulusal Sağlık Enstitüleri Kıdemli Bilimsel Danışmanı Prof. Dr. Ziya Kırkalı gibi birçok başarılı bilim insanı ödül kazandı.

21. yüz yılda genç Türkiye Cumhuriyeti'nin temel hedefleri arasında, bilgi toplumu olmak ve uluslararası düzeyde daha saygın bir noktaya gelmek yer alıyor. Tıp alanındaki bilimsel araştırmalar bu hedeflere ulaşmada önemli katkılar sağlıyor. Öte yandan bilimsel çalışmalar ve gelişmeler bilim insanlarına sunulan desteklerle gerçekleşebiliyor. Bayındır Sağlık Grubu bu bakış açısıyla düzenlediği, hizmet, bilim, teşvik ve araştırma dallarını kapsayan Bayındır Sağlık Grubu Tıp Ödülleri ile 1996 yılından bu yana bilim insanlarına destek olmaya devam ediyor.

Hizmet Dalında Bayındır Hastanesi Tıp Ödülü’nü bu yıl; Türkiye’de Tıp Eğitimi’ne önemli katkıları, meslek kredilendirme sisteminin kurulmasındaki öncü rolü, cerrahi alan enfeksiyonu konusunda yaptığı çalışmalar, uluslararası alandaki başarılı araştırmaları ve “iyi bir doktor olmak için, iyi bir insan olmanın gerekliliği” üzerine kurduğu etik değerleriyle yetiştirdiği binlerce hekim için rol model olan Prof. Dr. İskender Sayek kazandı.

Bilim Dalı’nda Bayındır Hastanesi Tıp Ödülü’nü bu yıl; ateroskleroz ve hipertansiyon konularında yaptığı bilimsel çalışmalar ve bu alanda yoğun ilgi görerek tıp litaretüründe referans kabul edilen çok sayıdaki yayını nedeniyle Doç. Dr. Doğan Erdoğan kazandı.

Araştırma dalında destek bu yıl iki farklı araştırmaya verildi. Bu alanda, MÜ Tıp Fakültesi'nden Prof. Dr. İnci Alican, Prof. Dr. Feriha Ercan, Yrd. Doç. Dr. Meral Yüksel, Yrd. Doç. Dr. Ayliz Velioğlu Öğünç, Yrd. Doç. Dr. Ünal Uslu, Arş. Grv. Meltem Kolgazi ve Hacettepe Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü’nden Prof. Dr. Dicle Güç, Biyolog Dr. Güneş Esendağlı, Biyolog Yusuf Döler ödül aldılar.

Sayfa Yükleniyor...