Bayramınızı kabusa çevirmeyin! (Sevdiklerinizi üzmemek için bu uyarılara kulak verin)

9 günlük Ramazan Bayramı tatili bugün başlıyor. Bayramda sevdiklerini ziyaret etmek isteyenler ve tatilciler, yola çıkmaya hazırlanıyor. Bu dönemde yollardaki en büyük tehlikenin uykusuzluk olduğuna dikkat çeken uzmanlar, sürücülerin mutlaka uykularını almış ve dinlenmiş olmaları gerektiği uyarısında bulunuyor.

ntv.com.tr 01.07.2016 - 14:19

Bayramınızı kabusa çevirmeyin! (Sevdiklerinizi üzmemek için bu uyarılara kulak verin)

Uykusuzluğun vücutta sarhoş olmaya benzer reaksiyonlara neden olduğunu söyleyen Nöroloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Önder Kuzu, özellikle trafikte meydana gelen kazaların büyük bölümünün uykusuzluk sebebiyle yaşandığına dikkat çekti.

Yrd. Doç. Dr. Önder Kuzu, “Uykusuzluk, motorlu araç kullanırken sarhoş olmaya benzer şekilde etki yaratabilir. Çalışmalar uyku bozukluğu ve düşük kaliteli uykunun aynı zamanda işyerlerinde de kaza ve yaralanmalara neden olduğunu göstermektedir. Gündüz artmış uykululuğu olan çalışanlarda kaza yapma oranının yüksek olduğu saptanmıştır” dedi. 

UZUN YOLA ÇIKARKEN BU ÖNERİLERE DİKKAT!

Uzun yolculuklara çıkacak araç sürücülerine önemli tavsiyelerde bulunan Kuzu, şunları söyledi:

“Otomobille uzun yolculuklara çıkarken sabah çok erken saatlerde veya gece yolculukları riskli olabilir. Uykusunu almış, zinde ve dinlenmiş olarak yola çıkmak kaza riskini azaltacaktır.
- Uzun yola yalnız değil de bir arkadaşla birlikte çıkmak hem araç kullanırken birbirine yardım etmek hem de yorgunluk ve uykuluğu fark etmek açısından yararlıdır.
- Yolculuk esnasında en ufak bir yorgunluk veya uykululuk belirtisi olduğunda mola vermek için güvenli bir yer bulunmalıdır.
- Uykululuk esnasında mola yerlerinde kısa süreli şekerlemeler yapılabilir.
- Mola esnasında çay, kahve gibi beyni uyarıcı içecekleri ölçülü olmak kaydıyla almak faydalı olabilir.
- Aracın içindeki ısıyı rahat edebilecek bir düzeyde tutmak, güneşli havalarda güneş gözlüğü kullanmak yararlı olacaktır.
- Özellikle sıcak havalarda düzenli sıvı tüketimi önemlidir.”

Sayfa Yükleniyor...