Bugünü fırsata çevirebilirsiniz (9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü)

Tıp, sigara içmeyi tedavi edilmesi gereken bir bağımlılık olarak kabul ediyor. Siz de bir sigara içicisi iseniz bugün, bu bağımlılıktan kurtulmak için iyi bir fırsat olabilir.

ntv.com.tr 09.02.2016 - 13:03

Bugünü fırsata çevirebilirsiniz (9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü)

9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü nedeniyle bir açıklama yapan Sigara ve Sağlık Ulusal Komitesi (SSUK) dönem başkanı Doç. Dr. Özen Aşut, sigaraya karşı verilen mücadelenin bireysel değil toplumsal bir sorumluluk olduğunu söyledi.

Sigaranın, üreticinin tavsiye ettiği şekilde kullanıldığında müşterisini öldüren ve hala yasal olarak satılan tek ürün olduğunu belirten Doç. Aşut, “Göstermelik ve bireysel sigara bırakma yaklaşımları halk sağlığını koruyamaz. Halkın sağlığını korumak için alınması gereken önlemler bellidir ve cesaretle uygulanmalıdır” dedi.

Sigarada bulunan nikotin maddesinin, kokain veya eroin benzeri bağımlılık meydana getirdiğini söyleyen Aşut, şöyle devam etti: “Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenen uluslararası hastalık sınıflamasında (ICD) tütün bağımlılığı adı altında yer almaktadır. Amerikan Psikiyatri Derneğinin “Tanı ve İstatistik El Kitabı”nda da hastalık sınıflaması altındadır.

Sigara bırakmak için bireysel çözümler yetersizdir, çünkü; sigara kullanımı müzmin (kronik) ama tedavi edilebilir bir hastalıktır; sürekli kontrol, hekim ve hasta motivasyonu gerektirir. Sigara içimi bir bağımlılık olduğundan bırakıldıktan sonra nükslerle seyreder. Bu yüzden farmakolojik ve davranış tedavilerini içeren tıbbi yaklaşım gerektirir.”

Sigarayı bırakmayı başaran her iki kişiden birinin erken ölümünün engellendiğini dile getiren Doç. Aşut, sigara bağımlılığının önlenmesi için bireysel değil, toplumsal çözümlerin etkili olacağına dikkat çekti:

“Bir başka şekilde ifade edersek ülkemizde yaklaşık 16 milyon sigara içicisi bulunmakta olup, acilen kökten çözümler sağlanmazsa bu kişilerin 8 milyonunun yaşam süresi ortalama 15 yıl kısalacaktır. Büyük eğitim yatırımları ile kazanılan yetişmiş insan kaynağı kaybedilecektir. Çözüm için bireysel öneriler değil, toplumsal “mega” reçeteler gereklidir.

SİGARA İÇEN Mİ SORUMLUDUR?

Hastalık nedeni olan ürün parlak renkli paketlerde serbestçe satılıyor, kolay içilsin, daha çok bağımlı yapsın diye katılan kimyasallara izin veriliyor, üreticileri ise vergi ödedikleri için kutlanıyorsa, bu ürüne bağımlı olan bireysel olarak sorumlu tutulamaz. Toplumsal sağlık sistemi bağımlıyı tedavi etmek, içmeyenlerin bağımlı olmasını engellemek için önlemleri almakla yükümlüdür.”

TOPLUM SİGARAYI NASIL BIRAKIR?

Bilimsel olarak belirlenmiş yöntemlerin uygulanması durumunda tütün tüketiminin hızla azaltılabileceğini sözlerine kleyen Aşut, bu yöntemleri şöyle sıraladı:

• Tütün ürünlerinin piyasa arzını azaltmak.
• Hiçbir surette ürünle ilgili reklam, promosyon, sponsorluk yapılmasına izin vermemek.
• Ürün içine katılan tatlandırıcı, içimi kolaylaştıran kimyasalları yasaklamak.
• Paketlerin reklam unsuru içermeyecek tek tip düz forma girmesini sağlamak.
• Tütün ürün satış noktalarında reklam yasaklarını uygulamak.
• Kapalı alan sigara yasaklarının ihlaline izin vermemek.
• Tütün bağımlılığının tedavisini koşulsuz karşılamak.
• Halk sağlığı politikalarını tütün ürünleri üretenlerden korumak.

Sayfa Yükleniyor...