Çiftçilerde Parkinson riski 2 kat fazla

Zirai ilaçlara sıkça maruz kalan çiftçilerin Parkinson hastalığına yakalanma riskinin 2 kat fazla olduğu bildirildi.

Anadolu Ajansı 22.06.2009 - 09:22

Fransız Ulusal Sağlık ve Tıbbi Araştırmalar Kurumu ile Pierre ve Curie Üniversitesi'nden bilim adamlarının yaptığı araştırma, profesyonel olarak haşere ilaçlarına maruz kalan çiftçilerin Parkinson hastalığına yakalanma riskinin iki kat arttığını gösterdi.

Bu araştırmanın sonuçları, Parkinson ile sürekli haşere ilaçlarına maruz kalma arasında bağlantı olduğunu gösteren daha önceki araştırmaları da doğrulamış oldu.

Aynı yaşta, aynı bölgede yaşayan ve aynı cinsiyetten emekli çiftçilerin katıldığı araştırmada, 224 Parkinson hastasına testler yapıldı. Sonuçlar, 557 sağlıklı kişininkiyle kıyaslandı.

Haşere ilaçlarına ne kadar maruz kalındığı, hangi yöntemin uygulandığı gibi ayrıntılı soruların ve tıbbi incelemenin yapıldığı araştırma sonunda, Parkinson'a yakalanan hastaların daha sık böcek ilaçlarını kullandıkları görüldü.

Ayrıca organoklor türü ilaçları kullananların Parkinson'a yakalanma riskinin diğerlerinden 2,4 kat fazla olduğu ortaya çıktı.

Bilim adamları, bu sonuçların çiftçileri kapsadığını ve genel halk için böyle bir bağlantı olup olmadığının cevabının başka araştırmalarla verilebileceğini vurguladılar.

Araştırmaya ilişkin makale, Fransız "Le Nouvel Observateur" dergisinin internet sitesininde yayımlandı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...