Akıllı telefon, tablet ve bilgisayar başında zamanını harcayan çocukların hızla kilo aldıklarını, hareketsiz kalmaları sebebiyle kısa boylu olduklarını ve birçok sağlık sorunu açısından risk taşıdıklarını belirten Çocuk Sağlığı Uzmanı Prof. Dr. İpek Akman, deniz, kum ve güneşin çocuklar üzerinde olumlu etkileri bulunduğuna dikkat çekti.

“Eski dönemlerin yaz tatilleri deniz, güneş, kum, bağ-bahçe, oyun olarak akla gelirken, günümüzde deniz ve güneşten faydalanabilen çocuklar oransal olarak azalmaya başladı. En temel sebepler ise tatillerin ekonomik yükü ve çalışan anne- babaların çocuklarının televizyon ve bilgisayarla vakit geçirmesi” diye konuşan Akman, vücutta çok sayıda fonksiyonu olan D vitamini için güneşin doğal bir kaynak olduğunu aktardı.

Yemek, güneş, uyku” sloganyla çocuklarımızı bol bol oyun oynamaları ve hareket etmeleri için özendirmeliyiz” ifadesini kullanan Akman, “Ancak öğlen güneşinden sakınılmalı, saat 10.00-16.00 dışarı çıkılmamaya özen gösterilmeli, mutlaka uygun koruyucu kremler kullanılmalı” dedi.

ÇOCUĞUNUZLA KUMSALDA OYNAYIN

Sürekli denizde yüzemeyen küçük yaştaki çocuklar için kumsalların ideal sağlıklı oyun alanları olduğunu söyleyen Akman, şöyle konuştu: “Güneşin yanı sıra deniz ve kumunun da çocuklar üzerinde olumlu etkileri vardır. Islak deniz kumunda yapılan yürüyüşler, kan damarlarının genişlemesine ve kanın yukarı doğru pompalanmasını sağlayarak kan akışını arttırır. Erişkinlerde görülen kireçlenme ve romatizma hastalığını tedavi edicidir. Kumda yürümek asfalt ya da yolda yürümekten daha fazla kalori harcamaya ve bacak kaslarının kuvvetlenmesine yol açar.”