Çocuk 5 dakika yerinde durmuyorsa…

Yürümeye yeni başlayan bir çocuğun çok hareketli olması gelişimsel bir durum. Ancak uzmanlara göre, 11 yaşındaki bir çocuğun sınıfta 5-10 dakika bile yerinde oturamaması olağan karşılanmamalı.

16.06.2011 - 09:36

Çocuk 5 dakika yerinde durmuyorsa…

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun (DEHB) tanı ve tedavisinde dikkat edilmesi gereken noktalar olduğunu vurgulayan Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr Eyüp Sabri Ercan, DEHB’nin tanısı için zekâ testine gerek olmadığını söyledi.

Janssen’in desteği ile düzenlenen “Poliklinikte Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu Tanı ve Tedavisi” adlı sempozyumda konuşan Prof. Ercan “Yürümeye yeni başlayan bir çocuğun çok hareketli olması gelişimsel olarak beklenen bir durumdur. Ancak 11 yaşındaki bir çocuğun sınıfta 10–15 dakika bile yerinde oturamaması gelişimsel olarak olağan karşılanmamaktadır. DEHB tanısı için zekâ testine veya görüntüleme yöntemlerine gerek yok. Uykusuzluk, iştahsızlık gibi belirtiler de bize tanıda ipuçları veriyor. DEHB’li çocuklar TV ve bilgisayar başında çok fazla zaman geçiriyor. Tedavide ilaç kullanımı ise en etkili yöntem” dedi.

İLAÇ TATİLİ YAPMAYIN
Prof. Dr. Eyüp Sabri Ercan, özellikle okulların kapanması ile başlayan tatil döneminde, ailelerin çocuklarına ilaç tatili verme eğiliminde olduğuna dikkat çekerek, “DEHB’li çocukların tedavilerini aksatmaması gerekiyor. Düzenli ilaç kullanımı ile tedavinin etkisini tatilde de görüyoruz” diye konuştu.

DEHB’Lİ ERGENLERDE ALKOL VE MADDE BAĞIMLILIĞI GELİŞİYOR
Sempozyuma katılan Doç Dr. Yasemen Işık Taner ise ergenlerde DEHB’in etkilerine dikkat çekti. Doç. Dr. Taner, tedavi edilmeyen DEHB hastalarının ergenlik dönemlerinde kötü kimliklerle öne çıktığını dile getirerek, “Bu çocuklar ergenlik dönemlerinde alkol kullanımına yöneliyor, asabi, kabadayı oluyorlar. Tembellik de DEBH’li ergenlerde baş gösteren önemli bir özellik. 3 yaşından önce zaten tanı koyamıyoruz ama ne kadar erken bu rahatsızlığı tespit edersek o kadar erken tedavi edilebilir ve ergenlik dönemlerinde sıkıntı yaşamayız” dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...