Çocuklarda obezite alarmı

Obezite, bir salgın gibi hızla yayılmaya devam ediyor. Özellikle de fazla paketli gıda tüketen çocuklar en büyük risk grubunda. Türkiye yüzde 7,7 oranıyla çocuk obezitesinde Avrupa ikincisi. Uzmanlar obezitenin neden olduğu hastalıklara karşı uyarıyor.

Çocuklarda obezite alarmı
Foto: AA

Beyzanur Özer / İstanbul

Dünya Örgütü'ne göre; Türkiye'de yaklaşık 20 milyon obezite hastası var. Özellikle de çocuklarda görülen aşırı kilo vakaları her geçen yıl artıyor.

TÜRKİYE, OBEZİTESİNDE AVRUPA İKİNCİSİ

Türkiye, yüzde 7 oranıyla obez çocuk sayısıyla Avrupa ikincisi.

Markette yüzde 100 doğal olduğu belirtilen bazı paketli ürünlerin içeriğinde bile birçok katkı maddesi bulunabiliyor.

PAKETLİ ÜRÜNLERİN İÇERİĞİ OKUNMALI

Bu noktada uzmanlar paketli ürün alınırken içeriğinin dikkatli okunması gerektiğinin altını çiziyor.

Çocuklarda obezite alarmı - 1 Foto: AA

Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Onur Yaprak ''Gıdalarda gıda ömrü uzasın diye bazı katkı maddeleri kullanılıyor. Bunların içerisinde emülgatörler var. Bunlar yağ ile sıvı karışsın diye kullanılan şeyler ya da mısır fruktoz glikoz şurubu. Bunlar normal şekerden 2-3 kat daha fazla şekerli ürünler.'' dedi.

ARTAN OBEZİTENİN NEDENLERİNDEN BİRİ DE HAREKETSİZLİK

Çocuklarda obeziteyi tetikleyen etkenlerden biri de hareketsizlik. Aşırı kilo ve spor yapmama beraberinde bazı hastalıkları da getiriyor.

Prof. Dr. Yaprak ''Karaciğer yağlanmasına bağlı ülkemizde 10 yıl sonra 500 bin kişinin siroz olacağı öngörülüyor. Korkunç bir rakam. 2000'li yılların başındaki yüzde 10 oranında olan karaciğer yağlanması şu anda yüzde 40'lara çıktı. Yani 20 yılda 4 kat bir artış var.'' diye konuştu.

Uzmanlar, margarin gibi "doymuş yağ" olarak adlandırılan yani sağlıksız besinlerden uzak durulması gerektiğini vurguluyor.

NTV’yi sosyal medyadan takip edin

Twitter Facebook

Sayfa Yükleniyor...