Damak tadı, çocuk obezitesinde etkili

Daha bebeklik döneminde başlayan yanlış beslenme alışkanlıkları, ileride obeziteyle savaşan, içe dönük, kronik rahatsızlıkları olan mutsuz çocukların yetişmesine sebep olabiliyor.

01.05.2013 - 10:32

Damak tadı, çocuk obezitesinde etkili

Bebek dünyaya geldikten 6 ay sonra dışarıdan besin takviyesine başlanıyor. Bu aylardan sonra çocuklarının her türlü gıdadan çeşitli vitaminleri almasını isteyen anne-babalar, farklı tadları bebeklerine yedirmeye çalışıyor. Bazı ailelerin uzmanları dinlemeyip, kulaktan dolma bilgilerle bebeklerine yanlış beslenme alışkanlıkları kazandırdıklarını vurgulayan Beslenme ve Diyet Uzmanı Nurdan Yücel, erken dönemde başlayan bu yanlış beslenme alışkanlıklarının sağlıksız çocuklar yetişmesine yol açtığını söyledi.

Çocuklardaki obezitenin en önemli sebeplerinin dengesiz ve düzensiz beslenme ile hareketsiz yaşam olduğunu hatırlatan Yücel, “İlk 6 ay sadece anne sütü verdikten sonra düzenli yemek yeme alışkanlığının kazandırılması ve çocukta doğru damak tadının geliştirilmesi gerekir” dedi.

DOGRU DAMAK TADI NEDEN ÖNEMLİ?
Peki dogru damak tadının geliştirilmesi ne demek? Diyetisyen Yücel, bu soruya, "Bir çocuk tatlı tadı veren besinlerle ne kadar geç tanışırsa, tatlı besinleri isteme isteği o kadar azalır ve bunu alışkanlık haline getirir. Fast food yerine ev yemeği yemeye alışmış bir çocuğun damak tadı bu şekilde oluştuğu için fast fooda yönelimi daha az olur" diye cevap veriyor.

Yemek yeme alışkanlığının ve damak tadının, küçük yaşta oluşmaya başladığını ve yaşam biçimiyle şekillenerek devam ettiğini vurgulayan Yücel, bu yüzden çocuklara küçük yaşta doğru beslenme alışkanlıklarını ve doğru damak tadını edindirmenin obeziteyle mücadelede çok önemli olduğunu belirtiyor. Yücel çocuklar için sağlıklı beslenme önerilerini ise şöyle sıralıyor:

ÇOCUĞUNUZA BU ALIŞKANLIKLARI KAZANDIRIN
Öğün saatleri düzenli olmalı.
• Az az ve sık sık beslenmeleri sağlanmalı.
• Hamburger, patates kızartması gibi fast food yiyeceklerden uzak tutulmalı.
• Ara öğünlerde abur cubur yerine meyve ve süt gibi sağlıklı tercihler yapılmalı.
• Çikolata, gofret, cips, pasta gibi yüksek kalorili yiyeceklerden uzak durmalı.
• Meyve suları, gazoz gibi tatlı içecekler yerine süt veya ayran tercih edilmeli.
• Yeterince su içmesi sağlanmalı.
• Lif bakımından zengin posalı besinler tüketmeli.
• Bilgisayar ve televizyon başında geçirilen zama azaltılıp hareketsiz kalması engellenmeli.
• Çocuk spor yapmaya teşvik edilmeli.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...