Divertikül nedir, belirtileri nelerdir? Nasıl tedavi edilir?

Divertiküler hastalık kalın bağırsak duvarında küçük keseciklerin oluşmasına ve bu keseciklerin oluşturduğu komplikasyonlara verilen genel isimdir. Peki divertikül nedir, divertikülitin belirtileri nelerdir, hastalığın tanı ve tedavisi nasıldır? İşte ayrıntılar...

Divertikül nedir, belirtileri nelerdir? Nasıl tedavi edilir?

DİVERTİKÜL NEDİR?

Divertikül, sindirim sisteminin iç yüzeyinde oluşabilen küçük, şişkin keselere denir. En sık olarak kalın bağırsağın alt kısmında yer alırlar.

Özellikle 40 yaşından sonra yaygın olan divertikül, nadiren sorunlara sebebiyet verir. Divertikülün varlığı divertiküloz olarak bilinir. 

Torbaların bir veya daha fazlası iltihaplandığında veya enfekte olduğunda, bu durum divertikülit olarak bilinir. Divertikülit şiddetli karın ağrısı, ateş, mide bulantısı ve bağırsak alışkanlıklarınızda belirgin değişikliklere sebep olabilmektedir.

Hafif divertikülit, dinlenerek, diyette yapılan değişiklikler ya da antibiyotiklerle tedavi edilebilmektedir. Şiddetli ve tekrarlayan divertikülit ise ameliyat gerektirebilir.

DİVERTİKÜLİT BELİRTİLERİ NELERDİR?

Sürekli olabilen ve birkaç gün sürebilen ağrı. Karnın sol alt bölümü, ağrının olağan bölgesidir. 

Divertikülit belirtileri arasında;

-Mide bulantısı ve kusma

-Ateş

-Karın hassasiyeti

-Kabızlık veya ishal hali yer alır.

DİVERTİKÜLİT TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

seçimi hastanın genel durumu, yaşı, tıbbi özgeçmişi, ek hastalıkları, hastalığın yaygınlığı ve komplikasyonları, medikal tedavilere olan toleransı ve hastanın tedavi tercihine göre yapılır.

Belirtiler hafifse, evde tedavi yeterli olabilir. Bu durumda divertikülit tedavisi için antibiyotikler reçete edilir. Ancak yeni kılavuzlar çok hafif vakalarda antibiyotik gerekmeyebileceğini belirtmektedir.

Bağırsakların daha kolay toparlanması ve dinlendirilmesi için birkaç gün boyunca sıvı bir diyetle önerilir. Belirtiler düzeldiğinde, diyete yavaş yavaş kademeli bir şekilde katı yiyeceklerin eklenmesi önerilebilir.

Lifli beslenme önemlidir ve hastalara uzun vadede önerilir.

Hastanın şikayetleri şiddetli ise ve ek hastalığı mevcutsa yatarak tedavi önerilebilir. Bu durumda damar yolundan beslenme ve antibiyotik tedavisi ile yakın takip yapılır.

Bağırsaklarda apse, fistül, obstruksiyon yani tıkanma, bağırsak duvarında delinme gibi bir komplikasyon varsa veya birden fazla divertikülit atağı geçirilmiş ise hastanın durumuna göre ameliyat ile cerrahi tedavi de uygulanabilir.

NTV’yi sosyal medyadan takip edin

Twitter Facebook

Sayfa Yükleniyor...