Diyabet hastalarına ‘ziyafet' kitabı

Hem diyabet hastası hem de diyabet danışmanı olan Aslı Sargın, 13 yıl önce aldığı tanının ardından beslenme konusunda edindiği deneyimleri "Diyabetik Ziyafet" isimli kitapta topladı.

21.01.2014 - 10:06

Diyabet hastalarına ‘ziyafet' kitabı

Kendisi de tip 1 diyabet hastası olan diyabet danışmanı Aslı Sargın’ın diyabette beslenmenin önemine dikkat çekmek ve bu alanda bir kaynak yaratmak amacıyla, Türkiye Diyabet Vakfı ve Lilly İlaç desteği ile kaleme aldığı “Diyabetik Ziyafet” kitabı okurlarla buluştu.

Yıllardır üzerinde çalıştığı projeyi hayata geçirmekten mutluluk duyduğunu belirten Sargın, “Diyabetle tanıştıktan sonra yeni beslenme şeklime uygun tatlar bulma konusunda sıkıntı yaşadım. Bu durum beni diyabetik beslenme konusunda yeni arayışlara yöneltti. ‘Bu tatlının da diyabetiği olur mu?’ sorusuyla başlayan serüvenim, bu alanda pek çok araştırma yaparak kitaptaki tarifleri oluşturmamı sağladı” dedi.

Sargın, diyabetik beslenmede kan şekeri kontrolü ile yiyeceklerin miktarını ve öğün zamanlamasını doğru şekilde belirlemenin öneminin altını çizerek, kitabında yer alan tariflerin kan şekeri ölçümleriyle test edildiğini ve besin değerlerinin Türkiye Diyabet Vakfı diyetisyenleri tarafından ölçümlendirildiğini belirtti.

"Diyabetik Ziyafet" kitabını destekleyen Türkiye Diyabet Vakfı Başkanı Prof. Dr. Temel Yılmaz, modern yaşam tarzı nedeniyle hızla artan hastalığın Türkiye’de 10 milyon kişiyi etkilediğini belirtti. Prof. Yılmaz, vakıf olarak kitapta yer alan tüm tariflerin besin değerlerini ölçtüklerinin, tariflerin hekim ve diyet uzmanlarının önerdiği miktarlarda alınmak koşuluyla tüketilebileceğinin altını çizdi.

DİYABET HIZLA ARTIYOR
Sosyal ve kültürel değişimlerdeki hız, nüfusun yaşlanması, kentleşme oranındaki artış, fiziksel aktivitede azalma, sağlıksız yaşam tarzı ve davranış biçimleri gibi nedenlerden dolayı diyabetli hasta sayısı her geçen gün artıyor. Uluslararası Diyabet Federasyonu’nun 14 Kasım 2013 tarihinde açıkladığı verilere göre dünyada 382 milyon diyabet hastası bulunuyor. Rakamın 25 yıl içerisinde 592 milyonu geçeceği tahmin ediliyor. Diyabet hastalarının büyük çoğunluğu 40-59 yaş aralığında bulunurken, %80’i düşük ve orta gelirli ülkelerde yaşıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...