FAO Baş veterineri Joseph Domenech, Reuters'a yaptığı açıklamada, "domuzlardaki hiç bir grip virüsü, asla et ve et ürünlerinde tespit edilmedi" dedi.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine göre, domuz gribi salgının çıkmasından bu yana 20 kadar ülke domuz eti ve diğer et ürünlerinin ithalatını yasakladı.

Domuz gribi olarak adlandırılan H1N1 virüsü gıdalardan kaynaklanan bir virüsü olmasa da, virüsün hayvan ürünlerinden geçebileceği korkusu canlı domuz, domuz eti, büyükbaş hayvan, kümes hayvanı ürünleri ve benzeri hayvansal ürünlere yönelik kısıtlamalara yol açtı.

Domuz gribi virüsünün birçok özelliğinin ve gelişmesinin hala bilinmediğini belirten Domenech, bu nedenle domuzlarla doğrudan ilişki içinde olan insanların bulaşma riskini azaltmak için koruyucu önlemler almasında yarar olduğunu söyledi.

Domenech "kuş gribinin aksine bu virüs insanlara kolayca bulaşmıyor ve hem insanlarda hem de hayvanlarda hastalığa neden olma potansiyeli çok düşük" dedi.

BİRÇOK ÜLKE ABD'DEN DOMUZ, DOMUZ ETİ VE ÜRÜNLERİ İTHALATINA YASAK GETİRDİ

Uluslararası kuruluşların, domuz eti tüketilmesinin H1N1 virüsünün yayılması açısından herhangi bir risk taşımadığını açıklamasına karşın birçok ülke, ABD'den domuz gribi rapor edilen yerlerden domuz, domuz eti ve ürünleri ithalatına yasak getirdi.