DSÖ ekibinin Çin’e gideceği tarih belli oldu

Corona virüsün ilk kez ortaya çıktığı açıklanan Vuhan’a inceleme yapmak için Dünya Sağlık Örgütü öncülüğünde uzmanlardan oluşan uluslararası bir heyetin gideceği tarih açıklandı. 12 ila 15 kişi arasında değişecek olan heyet, Covid-19'a neden olan virüsün kaynağını araştırmak üzere 14 Ocak Perşembe günü salgının çıkış noktası olan Vuhan’a gidecek.

Haberler - ntv.com.tr 11.01.2021 - 10:15 | Son Güncelleme : 11.01.2021 - 10:42

DSÖ ekibinin Çin’e gideceği tarih belli oldu

Çin Bakanlığı, daha önce Ocak ayının ilk haftası yapılması planlanan ancak iptal edilen ziyaretin perşembe günü başlayacağını duyurdu.

Wuhan'a gidecek 12 ila 15 uluslararası uzmandan oluşacak olan ekip, Çinli araştırmacılar tarafından toplanan insan ve hayvan örnekleri de dahil olmak üzere kanıtları inceleyecek ve ilk çalışmalarına başlayacak.

ABD başta olmak üzere dünya genelinde çok sayıda ülke Çin'i virüsün çıktığı ilk dönemde durumun boyutunu gizlemekle suçlamıştı.

Heyette bulunan üyelerden Danimarkalı Thea Fischer, aralık ayında yaptığı açıklamada, ekibin varışta iki haftalık karantina süresi de dahil olmak üzere toplam altı haftalık bir görev için yılbaşından hemen sonra hareket edeceğini söylemişti.

Fischer, "Görev tanımına göre, birinci aşamanın şimdiye kadar tamamlanmış olması ve bazı sonuçları alıyor olmamız gerekiyor. Çin'e geldiğimizde eğer bunu alabilirsek çok iyi olur. Bu durumda zaten ikinci aşamaya geçmişiz demektir." diye konuştu.

GEÇTİĞİMİZ HAFTA İZİN VERİLMEMİŞTİ

Geçtiğimiz hafta Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, corona virüsün kökenini araştıracak uluslararası uzmanlardan oluşan bilim heyetinin Çin'e girişine izin verilmemesinden "büyük hayal kırıklığına" uğradığını bildirmişti.

Ghebreyesus, DSÖ'nün İsviçre'nin Cenevre kentindeki merkezinde, video konferans yöntemiyle 2021'in ilk basın toplantısını düzenledi.

Covid-19'un kökeni araştırmak için bu hafta Çin'e gitmesi beklenen uluslararası bilim insanlarının durumuna ilişkin konuşan Ghebreyesus, "Bugün, Çinli yetkililerin Çin'e gidecek heyet için gerekli izinleri henüz tamamlamadığını öğrendik. Ekibin iki üyesinin (Çin'e) yolculuklarına çoktan başlamış olması ve diğerlerinin de son dakikada seyahat edememesi nedeniyle bu haber beni büyük hayal kırıklığına uğrattı" demişti.

Sayfa Yükleniyor...