Türk Eczacıları Birliği’nden yapılan yazılı açıklamada, ''Umutsuz Ev Kadınları'' dizisinde canlandırılan eczacı karakteri ile eczacılık mesleğine yönelik olumsuz ve yanlış bir izlenim yaratıldığı, halkın eczacıya duyduğu güven duygusunun zedelendiği belirtildi. Açıklamada, şu görüşlere yer verildi:

''Türk Eczacıları Birliği olarak meslektaşlarımızı son derece üzen ve rahatsız eden sahnelerin yinelenmemesi talebiyle ilgili yapım şirketine ihtarname çekilmesini uygun gördük.''

Halkın bu tür yapımları içselleştirdiği ve canlandırılan karakterlerin çoğu zaman gerçekliğine inandığı belirtilen açıklamada, ''Hal böyleyken halkın en yakın sağlık danışmanı olarak mesleğini icra eden eczacının, dizide etik olmayan davranışlar sergilemesi halkımızın gözünde eczasına duyduğu güveni adeta alt üst etmektedir'' ifadesi kullanıldı.

İhtarnamede, dizideki eczacı karakteri ve eczane sahneleriyle ilgili birliğe çok sayıda başvuru ulaştığı, sergilenen eczacı profilinin meslek mensuplarının imajını zedeler nitelikte olduğu ifade edildi.

'DİZİ KARAKTERİ MESLEĞİN İMAJINI ZEDELİYOR'
''Senaryonun ABD'de yayınlanan diziden temin edilmesinin bir işlem yapılmasını gerektirmediği'' şeklindeki yorumlara da karşı çıkılan açıklamada, ABD'deki eczacılık mevzuatı ile Türkiye'dekinin farklı olduğuna işaret edildi.

İhtarnamede, dizideki eczacı karakterinin mesleğin imajını zedeleyici şekilde işlenmemesi talebi dile getirilerek, aksi halde RTÜK'e başvuruda bulunulacağı, bu nedenlerle oluşan tüm maddi ve manevi zararın talep edilebileceği bildirildi.