Sağlık Bakanlığından, "Engelli vatandaşa ambulans verilmediği" iddiasına yer verilen haberler üzerine yazılı açıklama yapıldı.

Bakanlık hastanın başka bir şehirdeki sağlık kuruluşuna naklini gerektirecek hekim raporu bulunmadığını, yapılan muayene ve tetkikleri sonucunda, ilgili branş hekimince farklı bir şehirdeki sağlık kuruluşuna sevkine gerek görülmediğini bildirdi.

"İllerarası ve Kurumlararası Nakil Prosedürü" gereğince, hastanın bulunduğu ilde yapılamayacak düzeyde ileri tetkik, tedavi gibi nedenlerle başka bir şehirdeki hastaneye sevk edilebilmesi için hekim raporu gerektiği belirtilerek, raporu hazırlayan hekimin 112’yi arayarak, hastanın genel durumuna göre nakil yolunu (kara, hava, deniz,) belirlediği kaydedildi.

"Habere konu olan olayda, hastanın hekim tarafından başka bir şehirdeki sağlık kuruluşuna naklini gerektirecek hekim raporu bulunmamaktadır. Hastanın muayene ve tetkik ve tedavisi Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yapılmıştır. Hastanın yapılan muayene ve tetkikleri sonucunda, ilgili branş hekimince farklı bir şehirdeki sağlık kuruluşuna sevkine gerek görülmemiştir" ifadesine yer verilen açılamada, "hasta yakınından ambulans için para talep edildiği" iddiasının ise tamamen gerçekdışı olduğu, 112 Ambulansları için vatandaşlardan herhangi bir ücret talep edilmediği bildirildi.

Söz konusu haberlerde, Muğla'nın Ortaca ilçesinde yaşayan 74 yaşındaki Zeynel İncesu'nun, ambulans verilmediği için spastik engelli oğlu Metin İncesu'yu 3 tekerlekli el arabasıyla İzmir'e götürmek istediği belirtilmişti.