Erkekle kadının acıları da farklı

Almanya’da yapılan araştırmaya göre, erkek ve kadınların ameliyatlarda çektiği ağrılar farklılık gösteriyor. Erkekler büyük, kadınlar ise küçük cerrahi işlemlerde daha çok acı çekiyor.

Anadolu Ajansı 10.06.2014 - 18:39

Erkekle kadının acıları da farklı

Ruhr Üniversitesi'nden bilim insanlarının araştırması, kadınların kronik, erkeklerin ise büyük bir ameliyat sonrasındaki ağrılardan daha çok yakındığını gösterdi.

Sonuçları İsveç'te düzenlenen "Euroanaesthesia" konferansında sunulan araştırmada bilim insanları, ameliyat edilen 10 bin 200’e yakın hastanın durumunu inceledi.

Araştırma sonucunda; büyük bir ameliyat geçiren erkeklerin kadınlardan daha fazla ağrı hissettiği ortaya çıktı. Kadınların ise biyopsi gibi küçük ameliyatlardan sonra daha fazla ağrı çektiği belirtildi.

Kadın ve erkeklerin büyük bir ameliyattan sonra ağrı kesicilere farklı cevap verebildiğinin görüldüğü araştırma, ayrıca küçük ameliyatlardan sonra özellikle genç ve güzel hemşirelerin ilgilendiği erkeklerin ağrılarını "unutmaya" eğilimli olduğunu da ortaya koydu.

Bilim insanları bu nedenle araştırmada küçük bir ameliyat geçiren kadınların erkeklerden daha fazla ağrı hissettiğini savunuyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...