Eşdeğer ilaçta 12 Ekim öncesine dönüş

Türk Eczacılar Birliğinden yapılan açıklamada, ''eşdeğer ilaç tanımlamasının 12 Ekim 2009 tarihinden önceki şekli ile uygulanmaya devam edileceği'' bildirildi.

Anadolu Ajansı 20.10.2009 - 17:09

Eşdeğer ilaçta 12 Ekim öncesine dönüş

Türk Eczacılar Birliğinden yapılan yazılı açıklamada, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından 12 Ekimde yayımlanan bir genelge ile eşdeğer ilaç uygulamasının tanımının değiştirildiği hatırlatıldı.

Açıklamada, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer'in talimatıyla Sosyal Güvenlik Kurumu, İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü ve birlik temsilcilerinin katılımıyla dün bir toplantı yapıldığı ve toplantıda bu konunun ele alındığı kaydedildi.

Toplantıda, bilimsel olarak eşdeğer kabul edilmeyen ilaçların reçetede yazılan ilacın yerine kullanımının, tedavinin seyrini olumsuz etkileyeceği, kademeli tedavi gerektiren yüksek tansiyon gibi bir hastalıkta tüm ilaçların aynı sepette toplanması ve hastaya en ucuzunun verilmesinin, hastanın tedaviye yanıt vermesini güçleştireceğinin vurgulandığı belirtildi.

Açıklamada, ''Birliğimizin girişimleri sayesinde dün akşam saatlerinde yeni bir genelge yayımlanarak, 'eşdeğer ilaç tanımlamasının' ve Anjiotensin Reseptör Blokörlerinin reçeteye yazım ve geri ödeme koşullarının 12 Ekim 2009 tarihinden önceki şekli ile uygulamaya devam edileceği bildirildi'' denildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...