Ev tipi sarılık cihazı ürettiler  (Fototerapi nedir?)

Akdeniz Üniversitesi'nden Prof. Dr. Murat Canpolat ve ekibi 4 yıl süren çalışma sonucu, ev tipi sarılık tedavi cihazı üretti.

Anadolu Ajansı 24.01.2016 - 15:58

Ev tipi sarılık cihazı ürettiler  (Fototerapi nedir?)

Sarılığın, zamanında doğan bebeklerin yüzde 60'ında, erken doğan bebeklerin ise yüzde 80'inde hayatlarının ilk günlerinde görüldüğünü belirten  Biyofizik Uzmanı Prof. Dr. Murat Canpolat, sarılığın belli seviyenin üzerinde artmasının beyinde, işitme sisteminde kalıcı zedelenmeye sebep olabildiğine dikkati çekti.

"Kırsal kesimdeki insanların fototerapi cihazına ulaşmalarını kolaylaştırmak istedik" diyen, bebekte saptanan sarılığın durumuna göre fototerapi (ışık tedavisi) uygulandığını kaydetti. Canpolat, bu sayede deride biriken ve sarılığa yol açan bilirubin denilen maddenin parçalanarak idrar ile atıldığını anlattı.

Standart fototerapi cihazlarının pahalı ve ağır hacimli olmasının yanı sıra hastanelerde yer ve cihaz bulunamaması sonucu böyle bir cihaz yapmaya karar verdiklerini vurgulayan Canpolat, ayrıca kırsal kesimdeki insanların da fototerapi cihazına ulaşmalarını kolaylaştırmak istediklerini dile getirdi.

KLİNİK ÇALIŞMALARI TAMAMLANDI

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Aygen Yılmaz'ın da destekleriyle projenin sonuçlandırıldığını anlatan Canpolat, cihazın klinik çalışmalarının başarıyla tamamlandığını belirtti.

Ev tipi fototerapi cihazının klasik cihazlarla aynı etkide olduğunun ispatlandığını, cihazın uluslararası patentinin de alınarak üretime hazır hale getirildiğini belirten Canpolat, bu konuda gelecek teklifleri değerlendireceklerini kaydetti.

Sayfa Yükleniyor...