Fazla kilolar beyin fonksiyonlarını da etkiliyor

ABD'de yapılan bir araştırmada, obezitenin menopoz sonrası dönemde kadınların beyinlerindeki gri hücrelerin azalmasına neden olduğunu ortaya çıkardı. Araştırmaya göre, kadınlar aldıkları kiloyla doğru orantıda gri hücre kaybediyor...

Haberler - Anadolu Ajansı 02.07.2009 - 10:26

Fazla kilolar beyin fonksiyonlarını da etkiliyor

ABD'de yapılan bir araştırmada, obezitenin neden olduğu diğer sağlık sorunlarına ek olarak insan beynini de olumsuz etkilediği belirlendi.

ABD'de Pittsburg Üniversitesi tarafından yürütülen ve internette yayımlanan araştırmada, obez kadınların özellikle menopoz döneminin ardından, normal vücut ağırlığında olanlara oranla daha fazla gri hücre kaybettiği belirtildi.

''Sağlıklı Kadın Çalışması'' adı verilen araştırmada, yıllar içinde deneklerin beyinlerindeki gri ve beyaz bölgeler incelendi ve kilo almayla ''insan zekasının sırrı'' olarak kabul edilen gri hücreler arasında bağlantı ortaya çıkarıldı.

Araştırma ayrıca, bu bağlantının doğru orantılı şekilde geliştiğini de gözler önüne seriyor. Çalışmaya göre, en fazla kilo alanlar, en fazla gri hücre kaybedenler oluyor.

Araştırmayı yürüten Pittsburg Üniversitesinden Dr. Isabella Soreca, internette yaptığı değerlendirmede, çalışmanın küçük çapta olmasına karşın, gelecek çalışmalara önemli zemin oluşturduğunu belirterek, başka faktörleri olabildiğince devre dışında bırakabilmek amacıyla deneklerin yüksek tansiyon, diyabet gibi hastalıkları bulunmamasına özen gösterildiğini vurguladı.

Kilo almaya bağlı olarak kan basıncının ve vücuttaki glikoz hassasiyetinin değiştiğini, bunun da insan beyni üzerinde etkileri olduğunun bilindiğini ifade eden Soreca, üzerinde çalıştıkları gruptaki kadınların ise kilolu olmalarına karşın hiçbir sağlık problemleri bulunmadığını, buna rağmen yine de gri hücre sayılarında azalma görüldüğünü belirtti.

Soreca, sağlıklı da olsa kilo alan kadınların gri hücre kaybının, ''diğer faktörlerden bağımsız olarak, şişmanlığın kendi başına beyni etkilediği'' gerçeğini ortaya çıkardığını kaydetti.

Öte yandan, araştırma sonuçlarının, yani gri hücre kaybının, kişinin günlük yaşam aktivitelerinde, algısında bir değişikliğe neden olup olmadığı ise bilinmiyor.

İnsan beyni, gri ve beyaz hücrelerden oluşuyor. Gri maddeler beyin hücreleri, beyaz madde ise hücrelerin birbiriyle iletişim kurmasını sağlayan kablolar olarak kabul ediliyor. Beyin, bilimin sırlarını tam olarak çözemediği bir organ olma özelliğini korusa da insan zekası üzerinde etkili olanın beynin hacmi değil, gri hücrelerin oran ve dağılımı olduğu kabul ediliyor.

Sayfa Yükleniyor...