Göbekten tek delikle apandisit ameliyatı

Kesisiz kapalı ameliyatta, yaygın olarak açılan üç delikten girilerek yapılan apandisit ameliyatı, sadece göbek altından açılan tek delikle gerçekleştirildi.

Anadolu Ajansı 02.08.2011 - 11:29

Göbekten tek delikle apandisit ameliyatı

Dr. Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi çocuk cerrahisi uzmanları Op. Dr. İbrahim Karaman ve Op. Dr. Engin Yılmaz, apandisit iltihabı bulunan 7 yaşındaki Murat Temel'in ameliyatını laparoskopik (kapalı) yöntemle gerçekleştirdi.

Op. Dr. İbrahim Karaman, ameliyatla ilgili bilgi verirken, bu tür operasyonların eskiden karından kesi yapılarak gerçekleştirildiğini, son yıllarda ise laparoskopik cerrahinin önem kazandığını söyledi.

Bu tür kapalı ameliyatlarda vücut içine yaygın olarak göbek ve çevresinden açılan üç kesiyle girildiğini belirten Karaman, uygulanan işlemi şu sözlerle anlattı:

''Hastamız laparoskopik cerrahi için uygun olduğu için apandisitini kapalı yöntemle almaya karar verdik. Göbeğin hemen altından açtığımız sadece 2 santimlik bir delikten girerek ameliyatı gerçekleştirdik ve hastanın apandisitini aldık. Bu sayede hastamızda daha az kanama oldu ve daha kısa sürede iyileşti. Hastamızın durumu şu anda çok iyi.''

Bu tür ameliyatlarda enfeksiyon ve komplikasyon riskinin daha az olduğunu dile getiren Karaman, ''Hastamızın yara izi de görünmeyecek kadar küçük. Belli bir süre sonra belli bile olmayacak'' dedi.

Bu tür operasyonların ancak uygun hastalarda yapılabildiğini ifade eden Karaman, gecikmiş ve patlamış apandisiti olan hastalar için riskli olabileceğini bildirdi.

Karaman, iyileşme süreci kısa olduğu için hastanın 2 günde taburcu edildiğini sözlerine ekledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...