Göz hastalıklarının seyri yaşla birlikte değişiyor

Göz hastalıklarının ortaya çıkma riski belirli yaş dönemlerinde artış gösteriyor. Uzmanların önerisi ise görme kaybı yaşamamak için bu hastalıklara zamanında müdahale edilmesi yönünde.

Haberler - ntv.com.tr 12.05.2015 - 18:11

Göz hastalıklarının seyri yaşla birlikte değişiyor

Görme duyusunun 0 – 1 yaş döneminde doğumsal anomali ve hastalıklardan etkilendiğini belirten Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Cengiz Aras, bu hastalıkların sıklık sırasına göre doğumsal katarakt, doğumsal glokom, ön segment-kornea anomalileri olduğunu söylüyor.

2 yaş döneminde retinablastom isimli habis göz tümörlerinin görülebildiğini aktaran Dr. Aras, yaş dönemlerinde riski artan göz hastalıklarına dikkat çekerek şunları söylüyor:

“2-5 yaş döneminde en önemli görme kaybı nedeni delici göz yaralanmaları oluyor. 2-5 yaş döneminde görme duyusunu azaltan nedenlerin diğerleri olan göz tembelliği (ambliopi) ve şaşılık önemli, sık ve tedavi edilebilir çocukluk çağı göz hastalıkları olarak karşımıza çıkıyor.

HER 100 KİŞİDEN 23’Ü MİYOP

10-25 yaş döneminde görme kaybı yaratan en sık nedenleri miyopi, hipermetropi ve astigmat gibi kırılma kusurları oluşturuyor. Özellikle miyopi toplumun % 23’ünde görülüyor ve son yıllarda orta öğretiim öğrencilerinde sıklığı dramatik biçimde artış eğilimi gösteriyor. Kırılma kusuruna bağlı görme kayıpları gözlük ve kontakt lens kullanımından oluşan optik tedavi ve laser refraktif cerrahi yöntemleri ile tedavi ediliyor.

40 YAŞINDAN SONRA YAKINI GÖREMEME SORUNU BAŞLIYOR

25-40 yaş döneminde görme kaybı nedenleri daha çok kırılma kayıpları ile ilgili oluyor, ancak üveit, keratit gibi gözün farklı yapılarını tutan infeksiyoz ve infeksiyoz olmayan hastalıklar karşımıza çıkıyor.

40 yaş ve sonrası dönemde gözün uyum yeteneğinin azalması sonucu gelişen presbiyopi (yakını görememe) en sık karşılaştığımız görme kaybı nedeni olarak karşımıza çıkıyor. Bu durum yine optik araçlarla tedavi edilebiliyor.
50 yaş ve sonrasında diyabetik retinopati, retinal venöz tıkanıklıklar, tümoral hastalıklar ve katarakt başlıca görme kaybı nedenlerinden. Örneğin diyabetik retinopati 50 yaş sonrası insanlarda tüm dünya ölçeğinde en sık görülen görme kaybı nedeni.

KATARAKT EN ÇOK 60 YAŞINDAN SONRA ORTAYA ÇIKIYOR

60 yaş ve sonrasında damarsal kaynaklı ve dejeneratif karakterli göz hastalıkları ve katarakt en sık görülen görme kaybı nedenidir. Bunlardan dejeneratif karakterli olan yaşa bağlı makula dejenerasyonu ya da halk arasındaki deyimle ‘sarı nokta hastalığı’, gelişmiş ülkelerde merkezi görme kaybının en sık görülen nedeni olarak karşımıza çıkıyor. Bu yaş kategorisindeki hastalıkların çoğu kronik karakterli olup devamlı takip ve tedavi altında olmayı gerektiriyor.”

Sayfa Yükleniyor...