Göz muayenesi için ideal yaş

Göz sağlığını korumak için ana sınıfı öncesinde muayeneyi öneren uzmanlara göre, rutin göz muayenesi için en uygun zaman 2 yaş.

Haberler - Anadolu Ajansı 19.11.2012 - 12:55

Göz muayenesi için ideal yaş

Tedavi edilmeyen göz sorunlarının eğitimde başarısızlığa neden olabileceğini belirten Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nurettin Akyol, çocukluk çağında göz muayenesinin mutlaka yapılması gerektiğini söyledi.

Akyol, ''Aileler çocuklarını, göz sağlığını korumak için ana sınıfı dönemi öncesi mutlaka muayene ettirmeli. Ortaya çıkabilecek göz tembelliklerinin, tedavi edilebilecek durumların erken yakalanması, teşhis ve tedavisinin yapılabilmesi için çok önemli'' diye konuştu.

İdeal rutin göz muayenesi yaşının 2-2.5 olduğunu ifade eden Akyol, göz sorunlarının okul başarısını olumsuz etkilediğini vurguladı. Dengeli beslenmenin de göz sağlığı açısından önemli olduğunu belirten Akyol, ''Her şey yenmeli ama yeteri kadar yenmeli. Protein, karbonhidrat, et, sebze, meyve dengeli yendiği zaman göz sağlığı da korunmuş olur. Balık mevsimindeyiz, balık da göz sistemi üzerinde oldukça olumlu etkileri bulunan bir besin. Ayrıca domates, havuç, marul, ıspanak gibi mevsim sebzelerini yeterince tüketmek, ilave besinlere gerek kalmadan göz sağlığımızı koruyacaktır'' diye konuştu.

Sayfa Yükleniyor...