Anne adayının sağlıklı ve fit olmasının çok önemli olduğunu belirten Amerikan Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Sağlığı Bölümü Dr. Alper Mumcu, "Bunun da tek yolu düzenli ve gebelik için uygun olan egzersizleri yapmalarıdır. Gebeliğin erken dönemlerinde eğer düşük riski, kanama gibi sorunlar yoksa bisiklete binilebilir ancak önemli olan bu aktiviteyi gebe olduğunu unutmadan ve vücudun limitlerini zorlamadan yapmaktır" diye konuştu.

Dr. Mumcu, "Gebelik ilerledikçe vücut ağırlığı artacak, denge merkezi yer değiştirecek ve dolayısı ile pedal çevirmek zorlaşacaktır. Bu nedenle büyük gebeliklerde bisiklet önerilmez. Vücut dinamikleriniz çok hızlı değiştiğinden daha çabuk yorulabilir ve daha kolay susuz kalabilirsiniz. Gebelik sırasında bisiklete binmeye devam etmek istiyorsanız şu önerilere uymanızda yarar vardır" dedi ve önerilerini şöyle sıraladı:

SINIRLARINIZI ZORLAMAYIN VE MUTLAKA KASK TAKIN
Vücudunuzun sınırlarını zorlamayın. Yorulduğunuz anda daha fazla devam etmeden önce durun ve yeteri kadar dinlenin.
Denge sağlamakta sıkıntı yaşayabileceğinizi unutmayın
Yanınızda mutlaka su bulundurun ve sık sık için
Mutlaka kask takın
Tercihan bir kalp hızı monitörü edinin ve kalp atım hızınızın dakikada 140 atımın üzerine çıkmasına izin vermeyin
Trafiğin yoğun olduğu yerlerde bisiklete binmemeye çalışın
Olası bir kaza durumunda ve sonrasında bebek hareketlerinde azalma hissederseniz mutlaka doktorunuza bilgi verin
Gebelik büyüdükçe bisiklete binilmesi uygun değildir Sonuç olarak gebelikte belirli bir süre daha bisiklete binmeye devam edebilirsiniz ancak buna karar vermeden önce mutaka doktorunuzun önerisini ve onayını alın.