Hemoroidle baş etmenin 9 kuralı

Uzmanlara göre, yaşam kalitesini önemli ölçüde düşüren hemoroidden kurtulmanın en etkili yolu; dengeli beslenmek ve kabız olmamak.

18.10.2011 - 11:55

Hemoroidle baş etmenin 9 kuralı

Hemoroid, bağırsak alışkanlıklarındaki değişiklikler, gebelik, karın içi basıncını artıran durumlar, hareketsiz yaşam, çalışma şartları ve kalıtsal yatkınlık gibi nedenlerle oluşuyor.

Yakınmaya neden olan birinci ve ikinci derecedeki hemoroidlerde tıbbi tedavi uygulanması gerektiğini söyleyen Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Ayhan Erdemir, “Sürekli kanaması olan ve bu nedenle yaşam kalitesi etkilenen hastaların tedavisinde cerrahi yöntem öncelikle düşünülmelidir” diyor.

Üçüncü ve dördüncü derecede hemoroidde önceliğin ilaç tedavisinde olduğunu ancak başarısızlık durumunda cerrahi tedavinin yapılması gerektiğini belirten Erdemir, hemoroid oluşumunun en sık nedeninin yanlış beslenmeyle meydana gelen kabızlık olduğunu söylüyor. Posadan fakir beslenme biçimi ve az sıvı tüketimi kabızlığın başlıca nedenleri arasında gösteriliyor. Bitkilerin içeriğinde bulunan ve sindirim enzimleri ile parçalanmayan posa, bağırsak çapını genişleterek hareketlerini artırıyor ve dışkının yumuşamasını sağlıyor. Dr. Erdemir, ayaküstü beslenme alışkanlığın hemoroid, hatta kalın bağırsakta kanser riskini artırdığına dikkat çekiyor.

HEMOROİDLE BAŞ ETMENİN 9 ALTIN KURALI
Meyve kabuklarının posa açısından çok değerli olduğunu söyleyen Dr. Ayhan Erdemir, hemoroidle baş etmenin yollarını şöyle sıralıyor:

1. Meyve suyu yerine meyvenin kendisini tüketin: Günde 3-5 porsiyon meyveyi posa açısından zengin olan kabuğuyla birlikte tüketin.
2. Günde 0,5-2,5 litre arasında sıvı tüketin: Sıvı ihtiyacı gün içerisinde değişiklik gösterebilir. Aldığınız kalori kadar sıvı tüketin. Sıvının ancak posalı besinlerle birlikte etkili olacağını unutmayın. 3. Beyaz un yerine siyah unu tercih edin: Kepek ekmeği, buğday kepeği, yulaf ekmeği veya çavdar ekmeği tüketin. Buğday unu, beyaz una göre daha fazla posa içerir. 100 gr buğday kepeği 44 gr posa içerirken aynı miktarda beyaz un 3,2 gr posa içerir. Pilav, makarna, çorba yaparken de, kepekli unu tercih edin ve bol sebze ekleyin.
4. Sebze yemeyi ihmal etmeyin: Brokoli, enginar, kereviz, pırasa, ıspanak ve bezelye gibi sebzeler posa bırakarak hemoroid sıkıntılarının azalmasına yardımcı olur. Ancak bu gıdaların aşırı tüketilmesi gaz yakınmalarını artıracağı unutulmamalıdır.
5. Haftada iki kez kurubaklagil tüketin: İyi bir protein kaynağı ve posa bakımından zengin olan kuru fasulye, nohut, bulgur ya da mercimek haftada iki kez tüketilince bağırsakları yumuşatır ve hemoroid yakınmalarını azaltır.
6. Acıya dikkat edin: Acının direkt hemoroid yapıcı etkisi yok ancak acı, makat ağzındaki yanma hissi ve tam boşalamama nedeniyle ıkınma ihtiyacı artırır. Aşırı ıkınma ise hemoroidlerin büyümesine, şişmesine ve kanamasına neden olur. Acının direkt etkisi olmasa da hemoroidleri olumsuz etkiler.
7. Keskin lezzetlerden uzak durun: Acılı, ekşili, mayalı besinler, baharatlı gıdalar, hardal, kırmızı et, kızartma, çay ve kafeinli içeceklerden uzak durun.
8. Kilo verin: Fazla kilo, makat ağzına bası yapar ve hormonal etkilerle hemoroidal yakınmalarını artırır. Makat ağzındaki hemoroidal damarları saran bağ dokusundaki gevşemeler; damarların genişlemesine, şişmesine, ıkınma ile makattan dışarı sarkmasına, yapısının frajil olmasına ve hafif bir travma ile kanamasına neden olur.
9. Egzersiz yapın: Beslenme biçimine dikkat etmek önemli. Ancak tuvalet alışkanlığını düzene soktuğunuzda ve egzersiz yaptığınızda, hemoroidal yakınmalarınız daha güçlü bir şekilde düzene girer.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...