Hipertiroidi kalbinizi vurabilir!

Kalbinde sürekli çarpıntı hissedenleri uyaran Türk Cerrahi Derneği Başkanı Prof. Çifter, hipertiroidinin kalp kasını aşırı çalıştırarak kalp yetmezliğine yol açabildiğini söyledi.

Haberler - ntv.com.tr 27.04.2017 - 10:27 | Son Güncelleme : 27.04.2017 - 10:29

Hipertiroidi kalbinizi vurabilir!

Türk Cerrahi Derneği tarafından gerçekleştirilen “Hipertiroidi Tedavisinde Multidisipliner Yaklaşım Sempozyumu” kapsamında 4 farklı branştan uzmanlar bir araya geldi. Endokrinoloji, Göz Hastalıkları, Nükleer Tıp ve Genel Cerrahi branşlarından konuşmacılar Hipertiroidi Tedavisinde Multidisipliner Yaklaşım hakkında bilgi verdiler.

KALP YETMEZLİĞİNE YOL AÇABİLİR!

Türk Cerrahi Derneği Başkanı Prof. Dr. Çağatay Çifter kalp çarpıntısına dikkat çekti, “Zehirli guatr yani hipertiroidi kalp kasını aşırı çalıştırarak kalp yetmezliğine yol açabilir. Kalbinde sürekli çarpıntı diğer bilinen adı ile taşikardi hissedenler zaman geçirmeden bir endokrin ya da genel cerrahi uzmanına başvurmalı ve hipertiroidi olup olmadığını öğrenmelidir” dedi.

Hipertiroidinin, tiroid bezinin aşırı çalışması sonucunda kanda tiroid hormonlarının artması ile ortaya çıkan bir tablo olduğunu söyleyen Prof. Dr. Çifter belirtileri ve tedavisi hakkında şu bilgileri verdi:

Prof. Dr. Çağatay Çifter
Prof. Dr. Çağatay Çifter

“Çarpıntı, aşırı terleme, titreme, çabuk sinirlenme, kilo kaybı, gibi belirtilerle ortaya çıkar. Bazen gözlerde ileri doğru çıkma ve görme bozuklukları gelişebilmektedir. Bu belirtileri yaşayan kişilerin mutlaka bir hekim tarafından değerlendirilmesi gerekmektedir. Tanıya varmak için Tiroid bezinin ultrason ve sintigrafik değerlendirilmesi, kanda tiroid hormon düzeyleri ölçülmesi ve gerekirse iğne biopsileri yapılması gerekebilir. Tedavi edilmediği taktirde kalp yetmezliğine kadar gidebilen ağır tablolara neden olabilir. Günümüzde hipertiroidi tedavisi; ilaçla ve ilaca cevap alınamadığı durumlarda ameliyatla rahatlıkla yapılabilmektedir. Ameliyat edilemeyecek durumdaki hastalarda radyoizotopla tedavi denenebilir.”

Sayfa Yükleniyor...