İleri yaşta gebelik şansını artıran yöntemler

Türkiye’de 10 çiften 7’sinin yaşadığı problem çocuk sahibi olamamak. Ancak gelişen teknik ve yöntemler, anne-baba olmak isteyen çiftlerin yüzünü güldürüyor.

24.12.2012 - 14:09

İleri yaşta gebelik şansını artıran yöntemler

Çocuk sahibi olmak isteyen ancak bir türlü mutlu sona ulaşamayan çiftlerin farklı nedenleri olduğunu belirten Prof. Dr. Mustafa Bahçeci çocuk sahibi olamamanın altında yatan nedenleri ve uygulanan tedavi yöntemleri hakkında şu bilgileri verdi:

EMBRİYOSCOPE: SANİYE SANİYE EMBRİYONUN İZLENMESİ
Sınırlı sayıda yumurtası olan hastalardan elde edilen embriyoların dış ortamlardan etkilenmeleri için yeni bir teknik var. Embriyoscope adı verilen bu teknikle embriyolar artık anne rahmini taklit eden özel cihazlar (inkübatör) içinde 24 saat kamerayla takip edilebiliyor. Böylece daha kaliteli embriyo seçerek gebelik şansı yükseltilir.

IMSI: SAĞLIKLI VE KALİTELİ SPERM SEÇİMİ
Ciddi sperm problemi olan hastaların sperm seçimlerinde IMSI denilen yöntemle yüksek büyütme kullanılarak sağlıklı ve kaliteli sperm seçme şansı artırılır.

PGT: EMBRİYONUN GENETİK TANI YÖNTEMİ
Tekrarlayan tüp bebek tedavi denemelerinde normal ve sağlıklı genetik yapıya sahip olan embriyoların seçilerek anne adayına transfer edilmesi yani implantasyon öncesi genetik tanı yöntemi (PGT) uygulanabilir. Kaliteli embriyo transferine rağmen başarısız sonuç alındığı takdirde anne adayının vücudundan alınan bağışıklık sistemi hücreleriyle embriyonun rahme tutunma kapasitesini arttırılabilir. Bu yönteme gebelik aşısı adı verilir.

PGT GEBELİK ŞANSINI ARTTIRIR MI?
Özellikle 35’in üzerindeki anne adaylarında bebek sahibi olamamanın en önemli nedeni yumurta hücrelerinde oluşan genetik bozukluklardır. Çalışmalar 40 ve üzeri yaşlardaki kadınların kendi yumurtasıyla gebe kalabilme oranının ciddi şekilde azaldığını gösteriyor. Genetik ayıklama yöntemiyle kromozamal olarak sağlıklı embriyolar belirlenip, bu embriyolar transfer edilirse 40 yaşındaki bir kadından 20’li yaşlardaki bir kadına kadar yüksek gebelik oranları elde etmek mümkündür. Buradaki önemli sorun ileri yaşlarda genetik ayıklama için yeterli sayıda embriyo elde edememek olabilir.

Genetik ayıklama sonrası normal embriyo elde edilip bu embriyonun transferi yapılırsa gebelik oranları artabilir. 40’lı yaşlardaki kadınlarda en büyük problem yumurta sayısı 2-3’ü pek geçmemesidir. Bu yumurtalardan da ancak 1-2 tanesi embriyo oluşturabilir. Yaş itibariyle embriyolarda yüzde 60-80 kromozamal bozukluk oranı göz önüne alındığında, az sayıda embriyoda genetik ayıklama ve analiz sonrasında hiç normal embriyo bulamama ihtimali çok yüksektir.

MALİYETİ DÜŞÜRMEK MÜMKÜN MÜ?
Her tedavide genetik test ücreti tedavi maliyetini artırır. Bu durumda çiftlerle genetik test veya embriyo transferi öncesi embriyolardan embriyo dondurma yöntemi ile bir havuz oluşturulur. Yeterince embriyo elde edildikten sonra dondurularak saklanan embriyolar çözülerek genetik analizleri yapılır. Fazla sayıda embriyoda genetik inceleme yapılabildiği için ‘normal’ olarak tespit edilen embriyolar transfer edilir. Bu yöntem özellikle kısıtlı sayıda embriyo sayısı olan çiftlerde ek genetik tanı maliyetini de büyük oranda azalttır.

MERKEZ SEÇİMİNDEKİ ÖNEMLİ KRİTER
Hızlı dondurma (vitrifikasyon) adı verilen dondurma tekniği uygulandığında başarı şansı yüksektir. Hatta embriyo daha doğal bir rahim ortamına bırakılırsa başarı oranı daha yükselir. Doğan bebeklerin sağlık durumuyla ilgili de herhangi bir fark yoktur. Bu nedenle tüp bebek kliniklerinin başarısını değerlendirirken dondurma/çözme uygulamalarındaki başarısını göz önünde bulundurmak gerekir. Dondurma /çözme tekniklerini ne kadar iyi uygulanırsa tedavi gören çiftlerdeki gebelik elde etme şansı da o kadar artar.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...