İÜ Tıp Fakültesi yeniden böbrek nakline başladı

Böbrek nakli için yeniden sertifika alan İnönü Üniversitesi (İÜ) Tıp Fakültesi, oluşturduğu 18 kişilik ekiple böbrek nakline başladı ve iki nakil gerçekleştirdi.

03.11.2010 - 13:50

İÜ Tıp Fakültesi yeniden böbrek nakline başladı

Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ramazan Özdemir, üniversitenin eğitim hastanesi olan Turgut Özal Tıp Merkezi’nin karaciğer naklinde yakaladığı başarıya dikkati çekti.

Kornea naklinde de güzel işler yaptıklarını ifade eden Özdemir, ''Hedeflerimizden biri buranın bir organ nakli merkezi olması çabası idi. 'Bir veya iki yıl içinde böbrek nakline ve kemik iliği nakline başlayacağız' demiştik. Dün iki kişiye böbrek nakli yapıldı'' dedi.

Özdemir, yakın gelecekte kalp naklini de gerçekleştireceğini söyledi. Turgut Özal Tıp Merkezi Başhekimi Prof. Dr. Ünsal Özgen, eğitim hastanesi olarak varlık sebeplerinin insanlara kaliteli sağlık hizmeti sunmak olduğunu kaydetti. Özgen, böbrek nakli ekibinin güçlü işleri başaracak bir ekip olduğunu anlattı.

İÜ Tıp Fakültesi Organ Nakli Başkanı Prof. Dr. Sezai Yılmaz da hastanenin karaciğer naklinde geldiği noktaya işaret etti. Yılmaz, şunları aktardı:

''Gerek yurt dışından gelen hastalar, gerek eğitim amacıyla yurt dışından gelen bilim adamları hastanemizin karaciğer naklinde bir marka olduğunu her platformda ifade ediyor. Eksik taraflarımız vardı. Bunlardan biri böbrek nakli idi. Daha önce 6 nakil yapılmıştı. Uzunca bir süreden beri duraksamıştık. Şimdi bu konuda arkadaşlarımız eğitim aldılar. Hazır hale geldiler. Dün iki nakli başarı ile gerçekleştirdiler.''

Böbrek nakli ekibinden, ekibin koordinatörü ve İÜ Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Turgut Piskin de böbrek nakli için yurt dışında eğitim aldıklarını belirtti.

Turgut Piskin, ''Hem dünyada hem de Türkiye'de birçok merkezde alanında iyi cerrahlarla çalıştık. Bu bilim insanlarının da bize çok büyük emeği var, katkıları var'' dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...