İngiltere’deki Boston Kadın Hastanesi’nin direktörü JoAnne M. Foody kalp sağlığının korunmasında önemli bazı ipuçlarını “iVillage" okurları için paylaştı.

AĞIZ SAĞLIĞINA ÖZEN GÖSTERMEK
Diş ipi kullanmanın kalp sağlığını önemli derecede etkilediğini belirten Foody şunları söyledi: “Diş sağlığı ile kalp sağlığı arasında güçlü bir bağ vardır. Ağızda biriken bakteriler iyi temizlenmediğinde kana karışır. Diş ve ağız sağlığına özen gösteren kişilerin kalp hastalığı yaşama riski göstermeyenlere gore daha azdır.

UYKU DÜZENİNE SADIK KALMAK
Geçtiğimiz günlerde ABD’de yapılan bir araştırmada her 6 kişiden bir tanesinin günde 5 saat uyuduğunu ortaya çıkardı. 8 saat uykunun her birey için gerekli olduğunun altını çizen Foody sözlerine şöyle devam etti: “Yeteri kadar uyumayan bir insan kalbini zorlar. Uyku, düzensiz kalp atışlarını düzenler. Dolayısıyla kalp sağlığına özen gösterenlerin kalp krizi geçirme olasılığı daha az oluyor.”

TATİL FAKTÖRÜ
ABD’de 1990’larda başlanan ve 20 yıl süren bir araştırnada 750 kadının tatil alışkanlıklarının gözlendiğini belirten Foody çıkan sonuçların kalp rahatsızlılarıyla bire-bir bağlantısı olduğunu saptadıklarını kaydetti. Floor şöyle konuştu: “6 senede bir tatile giden kadınların, her sene tatile gidenlere oranla daha fazla kalp krizi geçirme riski taşıdığı tespit edildi. Wisconsin’de bulunan Kadın Sağlığı Merkezi’nin geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiği ankette ise sık sık tatil yapan kadınların daha az stresli ve evliliklerinde daha mutlu olduğu gözlendi.”

GÜNEŞ IŞIĞI
Özellikle yaz aylarında güneş altında fazla kalmayı önermeyen doktorlar vücudun D vitamin ihtiyacı için güneş ışığına ihtiyaç duyulduğunun altını çiziyor. Foody bu konuda şunları söyledi:”D vitamini az alındığı takdirde kişinin kan basıncında yükselme olabiliyor. Fakat güneşten alınan D vitamini bu durumu düzenliyor. Özellikle yüz,kol,bacak ve sırt bölgeniz en az haftada 2 kez güneş görmeli.”