Kasıktan beyin ameliyatı avantaj sağlıyor

Çok şiddetli baş ağrısı ile ortaya çıkan beyin anevrizmaları her 20 kişiden birinde görülüyor. Açık ameliyat riskli olabildiği gibi iyileşme süresini de uzatıyor. Anevrizma tedavisinde kapalı cerrahi ise giderek yaygınlaşıyor. Kasıktan yapılan müdahale ile hasta 1 günde taburcu olabiliyor.

NTV 22.06.2016 - 11:33 | Son Güncelleme : 22.06.2016 - 11:45

Kasıktan beyin ameliyatı avantaj sağlıyor

“Yüksek tansiyondan beynime kan damlamış. Ameliyat olmam gerekiyordu ve ameliyatı açık yapacaklardı. Ancak riskliydi, biz de o yüzden kapalıyı tercih ettik. Ameliyat 3 saat sürdü, sonrasında ise çok kısa sürede ayağa kalktım” diye konuşan Hamit Uluç, şiddetli baş ağrısı, bulantı ve kusma şikayetleriyle hastaneye başvurdu.

Beyin tomografisinde anevrizma yani baloncuk tespit edildi.

Açık ameliyat riskli olduğu için Uluç, kasık damarlarından beyine yapılan kapalı müdahale ile kısa sürede sağlığına kavuştu.

Uluç’a yapılan ameliyat hakkında bilgi veren Girişimsel Radyoloji Uzmanı Doç. Dr. İsmail Kırbaş, beyin damar hastalıklarında yaklaşık yüzde 90 oranında kapalı sistem kasıktan yöntem ile tedavi edilebildiğini söyledi.

Şiddetli ve lokal baş ağrısı ile ortaya çıkan beyin anevrizması her 20 kişiden birinde görülüyor. Hastalığın tedavisinde kapalı cerrahi artık çok daha yaygın. Üstelik açık ameliyata göre riski az, iyileşme süresi de kısa.

Dr. Kırbaş, “Öncelikle hastanın kafatası açılmamış oluyor. Komlikasyon riski az, 1 gecede, bazen aynı gün içinde bile hastayı yoğun bakımdan çıkarabilmekteyiz” dedi.

Sayfa Yükleniyor...