Kemik erimesinden korunmanın 9 yolu (Osteoporoz neden olur?)

Kemik kalitesi ve yoğunluğunun azalması ile kemiklerin kırılgan hale gelmesine neden olan osteoporoz (kemik erimesi), daha az kemik dokusuna sahip oldukları için kadınlarda erkeklere göre daha fazla görülüyor. Uzmanlar, doğru beslenmenin, osteoporozu önlemede önemli rol oynadığına dikkat çekiyor.

iStock-910881428.jpg

Kalsiyum, magnezyum ve mineral açısından zengin olan besinlerin kemik yapısını güçlendirmeye fayda sağladığını söyleyen Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Çağatay Öztürk, kemik sağlığı için en önemli mineralin kalsiyum olduğunu söyleyerek şunları aktardı:

“Bu nedenle kemik erimesinden koruyan en önemli besinler de süt ve süt ürünleridir. Peynir ve diğer süt ürünleri kalsiyum bakımından zengin içeriğe sahiptir. Bunun yanı sıra yeşil yapraklı sebzeler, kuru baklagiller, kuruyemiş, D vitamini içeren gıdalar ve tahıl bakımından zengin besinler de kemik erimesini korumak için tüketilmesi gereken besinlerdir.”

KEMİK ERİMESİNİ ÖNLEMEK İÇİN BUNLARA DİKKAT!

1- Yüksek oranda kalsiyum ve magnezyum içeren kayısı tüketin.
2- Vücuttaki D vitaminini aktif hale getirmek için en az 15 dakika güneş ışığından faydalanın.
3- Her gün D vitamini kaynağı yumurta sarısı tüketin.
4- Çay, kahve gibi kafein içeren içeceklerden uzak durun.
5- A, E ve C vitaminleri bakımından zengin olan ve bol miktarda kalsiyum içeren brokoli, marul gibi yeşil sebzeler tüketin.
6- Kalsiyum ve D vitamini deposu süt için.
7- Haftada iki gün kalsiyum bakımından zengin olan istiridye, karides gibi deniz ürünleri tüketin.
8- Sigara ve alkolden uzak durun.
9- İdrarla kalsiyum atılımını artırarak kemiklerdeki kalsiyum miktarını azaltan tuzu azaltın. 

OSTEOPOROZ SIRTTA KAMBURLAŞMA YAPIYOR

Osteoporozun vücutta en çok omurgayı etkilediğini belirten Prof. Öztürk, Osteoporotik kemiklerdeki kırıklar sıklıkla omurga, kalça ve el bileğini içerir. Kalça ve el bileğindeki osteoporotik kırıkların aksine omurgadaki kırıklar sıklıkla düşme veya travma ile ilişkili değildir. Vücutta sessizce ilerleyen ve kırık oluşmadığı sürece belirti vermeyen osteoporoz vakalarının sadece yüzde 30’u klinik şikayetler ile belirlenirken, geri kalan kısmın çoğu rastlantısal olarak saptanıyor. Hastalığın yaygın bulguları ise bel ve sırt ağrıları, boyda kısalma, omurgada kırık, sırtta kamburlaşma olarak ortaya çıkıyor” ifadesini kullandı.

Sayfa Yükleniyor...