Kemik iliği naklinde önemli sorun

Türkiye’de  10 bin kök hücre vericisinin kaydının silindiğini belirten Prof. Teoman Soysal, kök hücre naklinde akraba dışı vericilerin sayısının yetersiz, bağış oranının ise on binde 3 olduğunu söyledi.

08.03.2014 - 17:52

Kemik iliği naklinde önemli sorun

Türk Hematoloji Derneği tarafından Antalya'da düzenlenen Ulusal Kemik İliği Transplantasyonu ve Kök Hücre Tedavileri Kongresi'nde konuşan Türk Hematoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Teoman Soysal, Türkiye’deki ilik nakillerinin yetersiz olduğunu söyledi. Nüfusu 80 milyon olan Almanya’da yılda 5 bin civarında nakil yapıldığını ifade eden Prof. Soysal, dünyada 23 milyon 500 bin civarında kayıtlı verici ve 600 bin kordon kanı varken, Türkiye’de kayıtlı verici sayısının 37 bin, kordon kanının 765 düzeyinde olduğunu belirtti.

Batılı ülkelerde başkasından yapılan nakillerin en az yarısının akraba dışı vericilerden sağlandığını kaydeden Prof. Dr. Soysal, Türkiye’de ise başkasından yapılan nakillerin yüzde 16’sının ancak akraba dışından yapılabildiğini söyledi. Bu rakamın artması halinde Türkiye’de de kemik iliği nakli sayılarının batıdaki gibi yüzde 50 seviyesine ulaşacağına dikkati çeken Prof. Dr. Soysal, "Sorunumuz akraba dışı verici bulamamaktan kaynaklanıyor" diye konuştu.

"NAKİL BAŞARISI AVRUPA İLE AYNI"
Prof. Dr. Teoman Soysal, Türkiye'de yapılan nakillerle Avrupa ülkelerinde yapılan nakil başarılarının aynı olduğunu kaydetti. Türkiye'den artık kimseyi ilik nakil olmak için yurt dışına göndermediklerini anlatan Soysal, geçen yıl yaklaşık bin 200 kişinin dünya ilik bankasına başvurduğunu bildirdi. Dünyada bağış ortalamasının yüzde 1,7 olduğunu açıklayan Soysal, Almanya ve Amerika'da yüzde 4, Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nde ise yüzde 16 olduğunu ifade etti. Soysal, Türkiye'de ise bağış oranın 10 binde 3 olduğunu belirtti.

“TÜRKKÖK PROJESİ BİR AN ÖNCE HAYATA GEÇİRİLMELİ”
Türkiye’deki verici ve nakil sayılarını artırmak için bir süre önce gündeme getirilen TÜRKKÖK Projesi'nin bir an önce hayata geçirilmesi gerektiğinin altını çizen Prof.Dr. Teoman Soysal, kemik iliği vericisini artırma noktasında da yöntemle ilgili çalışma yapılması gerektiğini ifade etti. Türkiye’de verici sayısını artırmak için bugüne kadar çok sayıda kampanya yapıldığını aktaran Soysal, "Bunlar toplumda bilinç oluşturup gönüllülük bilincini artırıyor. Ama bence bizim ihtiyacımız olan şey anlık kişiye özel kampanyalar değil, süreklilik arz eden gönüllü verici kazanım programları olmalıdır" diye konuştu.

“10 BİN VERİCİNİN KAYDI SİLİNDİ”
TÜRKKÖK Projesi'nin yanında insanların da verici olmak için gönüllü olması gerektiğine dikkati çeken Prof.Dr. Teoman Soysal, Türkiye’de kök hücre vericisi olup da adres bilgisini yenilememesinden dolayı 10 bin civarında kaydın silindiğinin altını çizdi. Kemik iliği ve kök hücre nakli yapılırken doku tahlillerinin de yapılması gerektiğini belirten Prof. Dr. Teoman Soysal, bir kişinin doku tahlillerinin yapılmasının 70 Euro’yu bulduğunu da ifade etti.


“KISMİ UYUMLU NAKİLLER DE BAŞARIYLA UYGULANIYOR”
Türk Hematoloji Derneği 2.Başkanı Prof. Dr. Hale Ören ise kısmi uyumlu nakillerle ilgili bilgi verdi. Kısmi uyumlu nakillerin son yıllarda Türkiye’de de başarıyla yapıldığını belirten Prof.Dr. Ören, bugüne kadar 150 hastaya bu tür ilik nakli yapıldığını açıkladı. Kısmi ilik uyumlu ilik naklinde yüzde 50 başarı oranı yakalandığını belirten Ören, başarı oranı bakımından Avrupa ülkeleriyle aynı seviyede olduklarını ifade etti. İlik naklinde ilk olarak yakın akrabaların tercih edildiğini vurgulayan Ören, yarı uyumlu nakillerin tüm olasılıklar tükendikten sonra değerlendirildiğini sözlerine ekledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...