Amasya Tabip Odası, birinci basamak ile ikinci ve üçüncü basamak poliklinik hizmeti sırasında hasta yoğunluğu, MEDULA sistemindeki aksaklıklar ve kalifiye eleman sıkıntısı gibi problemlerin çözülmeden e-reçete sisteminin yürütülmesinin pek mümkün olmadığını bildirdi.

Medimagazin’den Helin Aygün’e açıklama yapan Amasya Tabip Odası yetkilileri, 1 Temmuz itibariyle e-reçete uygulamasının başladığını, manüel reçete yazan hekimlerin reçetesinin eczaneler tarafından karşılanmayacağını anımsattı.

Karşılanmayan her reçetenin hasta mağduriyetine sebep olacağı vurgulanan açıklamada, “Birinci basamak ile ikinci ve üçüncü basamak poliklinik hizmeti sırasında hasta yoğunluğu, MEDULA sistemindeki aksaklıklar ve kalifiye eleman eksikliği giderilmeden bu sistemin yürütülmesi pek mümkün görülmemektedir. Bir kere, hastaya daha fazla zaman ayırabilmesi için hekimin bu tür ekstra işlerden kurtarılması daha doğru bir uygulama olacaktır” denildi.

"REÇETEYLE İLGİLİ SIKINTILAR OLACAK"
Açıklamada, sadece sabit olmayıp aynı zamanda gezici statüde hizmet veren aile hekimleri için gittikleri kırsal bölgede internet erişimi ve elektrik sıkıntılarının yaşanabileceği belirtilerek, teknolojik altyapıyı oluşturan cihaz ve sistemden kaynaklı sorunlarda da reçete yazımıyla ilgili sıkıntılar olacağı ifade edildi. Açıklamada şunlar kaydedildi:

“E-reçetenin aile sağlığı merkezine gelindiğinde yazılabileceği gibi bir durum düşünülebilirse de, yazılacak olan e-reçetenin eczane tarafından karşılanabilmesi için reçete numarasının hastaya verilmesi gerektiğinden bu şekilde bir e-reçete yazımının da mümkün olamayacağı değerlendirilmektedir. Hekimler olarak sağlıkta şiddetin giderek arttığı ve sıkıntılı günlerin yaşandığı bu dönemlerde, gerek kişinin gerekse toplumun sağlığı ile ilgili verilecek kararlarda sahada görev yapan sağlık çalışanlarının görüş ve önerilerinin dikkate alınmasının çok önemli olduğunu hatırlatmak istiyoruz.”