Kolşisin nedir, yan etkileri nelerdir? Kolşisin corona virüse karşı etkili mi?

İbn-i Sina'nın sihirli ilacı olarak bilinen ve yabani çiğdemden elde edilen ‘kolşisin’in, Covid-19’un iyileşim süresine katkıda bulunduğu belirlendi. Türk uzmanlar Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Nazmi Gültekin ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Emine Küçükateş, İbn-i Sina’dan esinlenerek kolsişini kalp hastalarında kullandıklarını, başarılı sonuç alındığını, daha sonra dünyada ilgi gördüğünü söylediler. Peki Kolşisin nedir?

10.02.2021 - 13:25

Kolşisin nedir, yan etkileri nelerdir? Kolşisin corona virüse karşı etkili mi?

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kardiyoloji Enstitüsü'nde görevli Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Nazmi Gültekin ve aynı fakültede görevli Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Emine Küçükateş, İbn-i Sina'nın sihirli ilacı olarak bilinen, yabani çiğdemden elde edilen kolşisin üzerine bilimsel çalışma başlattı.

Kolşisin, ülkemizde acı çiğdemden elde edilen bitkisel kaynaklı bir ilaç. İki Türk doktor, tarihi İbn-i Sina'ya dayanan kolşisini ilk olarak kalp hastalarında kullandı.

Hastalarda başarılı sonuçlar alınınca, çalışma ilk olarak 2014 yılında Pakistan'da JPMA (Journal of Pakistan Medical Association) adlı uluslararası bir tıp dergisinde yayımlandı. Corona virüs salgınından sonra ise dünyada pek çok ülkede yoğun bakım hastaları üzerinde denendi ve başarılı sonuçlar alındı.

KOLŞİSİN NEDİR?

Kolşisin, gut ve Behçet hastalığını tedavi etmek için kullanılan bir ilaçtır. Gut hastalığında NSAİİ veya steroidlere göre daha az tercih edilir. Kolşisin için diğer kullanımlar arasında perikardit ve ailesel Akdeniz ateşinin önlenmesi yer alır. Çeşitli romatizmal hastalıkların tedavisinde kullanıldığı gibi kanser tedavisi için de araştırılmaktadır. 

YAN ETKİLERİ NELERDİR?

Kolşisinin dar bir terapötik indeksi vardır ve bu nedenle aşırı doz, önemli bir risktir. Kolşisinin yaygın yan etkileri, özellikle yüksek dozlarda mide-bağırsak rahatsızlığıdır. Şiddetli yan etkiler, düşük kan hücreleri ve rabdomiyoliz içerebilir ve ilaç aşırı dozda kullanılırsa ölümcül olabilir. Kolşisinin hamilelikte kullanım için güvenli olup olmadığı net değildir ancak emzirme sırasında kullanımı güvenli görünmektedir. Kolşisin, birden fazla mekanizma yoluyla iltihabı azaltarak çalışır.

CORONA VİRÜSE KARŞI ETKİLİ Mİ?

Kolşisinin corona virüse karşı enfeksiyon önleyici, iltihap çözücü olarak kullanılabileceği söyleyen Prof. Dr. Nazmi Gültekin, "Bunun üzerine bu sihirli ilaç geçen sene mart ve nisan aylarında Covid-19 vakalarının en çok olduğu ve ölüm oranlarının en yüksek yaşandığı, İtalya, İspanya ve Rusya'da yoğun bakımlardaki ve ayakta geçiren hastalarda kullanıldı. Ve yoğun bakımdaki ölüm oranlarını azalttığı görüldü. Covid-19 vakalarında sitokin fırtınasını azaltıyor ve çoğu vakada da durduruyor. Savunma sistemi zayıflayınca virüsler etkin hale geliyor. Bu sırada bazı hastalarda sitokin fırtınası yaşanıyor. İşte bu gizemli ilaç, bu fırtınayı azaltıyor" ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Gültekin, “Yoğun bakımlarda corona virüs hastalarında başarı oranı dikkat çekici. Ülkemizde de tez konusu yapıldı ve uluslararası toplantılarda sunuldu. Ama kolşisinin kesinlikle hekim tarafından uygulanması gerektiği unutulmamalı" dedi.

SALGIN GENÇLERİ NASIL ETKİLEDİ?

NTV uygulamasını indirin, gelişmelerden haberdar olun

google-play app-store Huawei App Gallery

Sayfa Yükleniyor...