Sağlık Bakanlığı’nın talimatıyla hastanede geçen yılın mayıs ayında hayata geçirilen mavi kod uygulaması kapsamında mavi kod sağlık ekibi kuruldu.

Son aylarda teknik donanımı artırılarak daha aktif hale getirilen ekip hekim, hemşire, anestezi teknisyeni, güvenlik ve sedye görevlisinden oluşuyor.

Sağlık kuruluşunda fenalaşarak yaşamsal destek uygulamasına ihtiyacı olanların görülmesi halinde hastanenin herhangi bir yerinden ''6666'' numarasının aranmasıyla devreye giren sistem sayesinde dakikalarla yarışan sağlık ekipleri, yardıma ihtiyacı olan kişilere anında müdahale ediyor. Çağrı cihaz sistemi sayesinde hastanın yerini belirleyen ekipler, hastalara tedavi hizmeti sunuyor. Mavi Kod Uygulaması Koordinatörü Acil Tıp Uzmanı Dr. Akif Bayramoğlu, söz konusu uygulamanın bir bakıma hastanenin 112'si olduğunu söyledi.

Bayramoğlu, ''Acil ambulansın hastanedeki herhangi bir hastaya müdahale etme şansı yoktur. Hastanemizin alanı 150 bin metrekaredir. Mavi kod, hastanemiz sınırları içerisinde dolaşımı ya da solunumu duran hastalara müdahale etmek için oluşturulan bir ekiptir. Mavi kod, 7 gün 24 saat esasına göre çalışan 5 kişilik ekipten oluşuyor'' dedi.

Bayramoğlu, mavi kod ekibinin temel yaşam desteğiyle birçok konuda eğitim gördüğünü bildirdi. Mavi kodun çalışma sistemiyle ilgili bilgi veren Bayramoğlu, ''Mavi kod şöyle çalışıyor. Herhangi bir hastane çalışanı, yardıma ihtiyacı olan bir kişiyle karşılaşınca en yakın telefondan 6666'yı çeviriyor. Bu numaraya çağrı yapıldığı zaman görevli personeldeki çağrı cihazlarına olay yerinin adresi düşüyor. Bu ekipteki herkes o çağrıdaki adrese dört bir koldan gelip toplanıyor. Gelen ekip aynı telefondan çağrıyı sonlandırarak ondan sonra hastaya müdahale edip durumuna karar veriyor. Hastanın durumu ciddiyse ilk müdahale yapılıp yoğun bakıma alınıyor'' diye konuştu.

HEM HASTALAR HEM DE SAĞLIKÇILAR İÇİN YARARLI
BEAH Başhekimi Doç. Dr. Fazlı Erdoğan da mavi kod ekibinin Sağlıkta Dönüşüm Programı kapsamında kurulduğunu ifade etti. Erdoğan, ''Mavi kod ekibi, hastanenin herhangi bir yerinde meydana gelen acil durumda hastaya ilk müdahaleyi yapan ve onu uygun kliniklere, gerekirse acile taşıyacak ekiplerdir. Çağrıldığında acil vakalara yetişen bir ekip olarak aktif olarak hizmet veriyor. Hastalardan ve bu konuda hizmet alan çalışanlarımızdan aldığımız geri dönüşümlerde bu ekibin son derece fonksiyonel olarak çalıştığını görüyoruz'' dedi.

Erdoğan, söz konusu uygulamanın sağlık çalışanları için de önemli olduğunu kaydederek, ''Hastalara hizmet veren insanlar da rahatlıkla rahatsızlanabilir. Örneğin buradan geçen bir hekimimiz de bir anda kalp krizi geçirebilir. Hemşiremiz de müdahale ederken rahatsızlanabilir. Hem onlar için hem de diğer hasta ve yakınları için uygulanan sistem hastanemizde mükemmel işliyor'' diye konuştu.