Miyom kansere dönüşür mü?

Birçok kadın hayatının herhangi bir evresinde miyomlar sebebiyle doktora gitmek durumunda kalıyor, bazı kadınlar ise vücudundaki miyom varlığından bile habersiz olabiliyor. Çoğu zaman tehlikesiz gibi görünse de söz konusu hamilelik olduğunda ekstra dikkat gerektiren miyomlar, kendilerinden beklenmedik sonuçlar doğurabiliyor.

Haberler - ntv.com.tr 21.11.2018 - 12:27 | Son Güncelleme : 21.11.2018 - 12:30

Miyom kansere dönüşür mü?

Düz kas ve yoğunluğu olan iyi huylu kitlelere miyom deniyor. Kadınlarda oldukça sık rastlanılan kitleler olan miyomların hamilelikte görülme oranı yüzde 8 kadar. Hamilelikte görülen miyom davranışının, hamile olmayanlara göre değişiklik gösterdiğini belirten Avrasya Hastanesi Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Çiğdem Yavuz Yurtsever, miyomların gebeliğe etkilerini anlattı.

Miyomların oluşmasında hormonlar ve genetik faktörler önemli bir rol oynar. Hamilelikte miyomların ortaya çıkmasının arkasında; artan hormon salgıları, özellikle de hamilelikte salgılanan human koryonik gonodatropin hormonunun salgılanması ve rahimin artan kan miktarıyla birlikte büyümesidir” diyen Dr. Yurtsever, miyom belirtilerini; 
- Karın bölgesinde görülen hafif bir ağrı,
- Baş dönmesi,
- Baş ağrısı,
- Mide bulantısı,
- Kusma şeklinde sıraladı.

MİYOMLAR GEBELİK DÖNEMİNDE ORTAYA ÇIKABİLİR

Hamilelik döneminde miyomların ortaya çıkmasının yaygın bir durum olduğunu aktaran Uzman, miyomların rahim içerisinde 3 farklı şekilde bulunduğunu söyleyerk şöyle devam etti:

“Submüköz tipi miyomlar, rahmin iç tabakasına yakın bir yerde bulunurlar. İntramural tipi miyomlar, tamamen rahim kasının içine yerleşirler. Son olarak subseröz tipi miyomlar ise rahmin dış yüzeyine yerleşmiş şekilde bulunurlar. Her ne kadar miyomlar gebeliğe engel teşkil edecek sorunlara yol açmasa da gözlem altında tutulması önemlidir.”

GEBELİKTE MİYOMLARIN RİSKLERİ NELER?

Dr. Yurtsever, risk oluşturması için miyomun rahim içinde yerleştiği bölgenin, sayının ve büyüklüğün etkin bir rol oynadığını vurgulayarak, “Genel olarak; 
- Erken doğum tehlikesi,
- Düşük olma ihtimali,
- Fetüsün rahim içinde pozisyonunun doğru olmaması,
- Plasentanın erken ayrılması tehlikesi,
- Bebeklerde gelişim bozukluğu,
- Sezaryen riskini arttırma,
- Doğum sonrası şiddetli kanama gibi riskleri vardır” dedi.

MİYOMLAR KISIRLIĞA YOL AÇAR MI?

“Her ne kadar doğrudan bir bağlantısı olduğu kanıtlanmasa da kısırlık tedavisi görürken miyomlarını aldıran kadınların hamile kalma ihtimallerinin arttığı görülmüştür” ifadesini kullanan Yurtsever, “Araştırmalar gösteriyor ki; rahim içine yerleşmiş miyomların kısırlık üzerinde en fazla etkisi olan miyom olduğudur. Diğer iki çeşit miyomun ise daha az bir etkiye sahip olduğu yapılan araştırmalarda görülmektedir. Miyomlu gebelerde sezaryen ile doğum uygulanıyorsa cerrahi uygulama sırasında miyom çıkarılabilir. Ancak miyomların bebeğin çıkarıldığı kesiye yakın olması gerekir. Aksi durumda çok fazla kanama olacağından tercih edilmez” diye konuştu.

MİYOMLAR TEDAVİ EDİLMEZSE TEHLİKELİ OLABİLİR!

Tehlikesiz gibi gözünse de miyomların kontrol altında tutulması gereken bir durum olduğunu söyleyen Op. Dr. Çiğdem Yavuz Yurtsever, “Çünkü genel olarak masum olan miyomlar hızla büyüyebilir ve nadir görülen bir kanserli miyom olabilir. Doktorun yapacağı ultrason, MR veya diğer görüntüleme cihazlarıyla yapacağı muayene sonrasında tedavinin şekline karar verilmelidir. Eğer miyom tehlikeli bir şekilde büyüyorsa cerrahi işlem ile alınması gerekebilir” dedi.

VİDEO: HAMİLEYKEN KANSER TEDAVİSİ GÖRDÜ

Sayfa Yükleniyor...