Türkiye’de estetik ameliyatlarda en çok burun tercih ediliyor. Bu ameliyatlarla hem rahat nefes alıp veren hem de güzel görünen bir burun hedefleniyor. Kulaktan dolma bilgilerle yaptırılan estetik operasyonların istenmeyen sonuçlara yol açabileceğini söyleyen Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Aycan Kayıkçıoğlu, internetten ve dergilerden fotoğraf örnekleri getirerek operasyonu planlamak isteyenlerin sayısının giderek arttığını belirtiyor. Prof. Kayıkçıoğlu, "Maalesef böyle bir planlama imkânsızdır. Çünkü her burnun dokusu, kıkırdak şekilleri ve daha da önemlisi yüzün ihtiyaçları farklıdır. Cerrah elindeki materyali değerlendirerek yüze yakışacak bir burun oluşturabilmelidir” diyor.

MÜKEMMEL BİR ESTETİK MÜMKÜN MÜ?
Cerrahın başarısının, yüze yakışacak en iyi görünümü kazandırmakla ölçülebildiğini belirten Kayıkçıoğlu, mükemmel estetik ameliyatı ise şöyle tanımlıyor: “Doğal görünen ve ameliyat olduğu hasta yakınları tarafından bile anlaşılmayan ameliyatlardır. Hastayı önceden tanıyanlar bir hoşluk, güzellik hali görmelidir ancak ameliyat olduğunu anlamamalıdır. Botoks ve dolgu uygulamaları için de aynı durum geçerlidir. Kişinin botokslu olduğunu diğer insanlar fark etmemelidir.”

BURUN SON ŞEKLİNİ NE ZAMAN ALIYOR?
Estetik ameliyattan sonra burnun son şeklini ancak 1-2 yıl içinde aldığını söyleyen Kayıkçıoğlu, “İlk günlerde güzel görünen bir burnun zaman geçtikçe kötü görünmesi veya kötü görünen bir burnun giderek güzelleşmesi olasıdır. Hastaların % 5 ile 10’unda ikinci bir düzeltme işlemine gerek olabilir. Bu işlem çoğu kez lokal anestezi altında yapılacak kısa bir müdahale olacaktır” diye konuşuyor.