Obeziteye robotik çözüm

Obeziteye çareyi tıpta arayanlar için yeni bir yöntem devrede. Da vinci robotuyla göbek deliğinden yapılan ameliyatla midenin bir kısmı alınıyor. Hasta ameliyat sonrası diyet yapmıyor aksine yiyerek zayıflıyor.

Haberler - NTV Haber 06.12.2011 - 16:20

Obeziteye robotik çözüm

Obezsiniz ve yemek yerken zayıflıyorsunuz… Bu durum imkânsız değil.

Çünkü İstanbul Üniversitesi’nden Doktor Umut Barbaros ve ekibi, bu mucizeyi bir ameliyatla gerçekleştiriyor.

Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Umut Barbaros yaptıkları işlemi şöyle özetliyor: “Midenin üst kısmı çıkarılıyor, ince bağırsağın sonlarına doğru dikiliyor. Bu da şunu sağlıyor: Safra ve pankreasta yemek çok geç oluşuyor, biz istediğimiz kadar yağ alalım ancak gerekli miktarı emiliyor.”

Da vinci adlı robotla gerçekleştirilen ameliyat, ilk kez göbek deliğinden girilerek yapıldı. Sonuçlar olumlu. Hasta ameliyat sonrası olağan diyetine devam ederek kilo verebiliyor.

Robotla yapılan obezite ameliyatında önemli bir nokta var. Çünkü bu ameliyatı herkes olamıyor. Dr. Barbaros, ameliyatın kimler için uygun olduğunu şöyle anlatıyor: “Bu ameliyatta hasta seçimi çok önemli. Hasta gerçekten obezite derecesinde şişman olmalı. Bir de bu ameliyatı protein alabilecek hastalara yapıyoruz, protein derken et tüketiminden bahsediyorum.”

Sayfa Yükleniyor...