“Odiometrist sayısı yetersiz”

İşitme sektöründe odiometrist sıkıntısı yaşandığını belirten yetkililer, odiometrist bulamayan firmaların kapanma eşiğine geldiğini söylüyor.

31.01.2011 - 14:54

“Odiometrist sayısı yetersiz”

Si-Ser İşitme Merkezleri Genel Müdürü Mahfuz Ağaç, milyonlarca üniversite mezununun işsiz gezdiği ülkemizde, işitme sektöründe 1500-2000 lira maaşla çalıştırılacak kalifiye eleman bulamadıklarını söyledi.

Ağaç, “Sektörde özellikle odiometrist sıkıntısı var. Odiometrist bulamayan firmalar yeni yer açamıyor. Bazı firmalar da kapanmanın eşiğine geldi. Odyolog veya uzman odyolog konusunda sanırım dünyanın en fakir ülkesiyiz. İran gibi bir ülkede 1000’in üzerinde odyolog var” dedi.

TRAFİK VE STRES İŞİTME KAYBINI ARTIRIYOR
Metropollerdeki trafik ve stresin, işitme kayıplarını artırdığını belirten Ağaç, vatandaşların göz ve diş kadar kulak sağlıklarına da dikkat etmeleri gerektiğini belirtti, “4 milyonu aşkın işitme engellinin bulunduğu Türkiye’de yılda ortalama sadece 110 bin işitme cihazı satılıyor” diye konuştu. İşitme testlerinin şubelerinde ücretsiz yapıldığına dikkat çeken Mahfuz Ağaç, şunları söyledi:

“Kaliteli bir cihazın fiyatı 1000-1500 bin lira civarında. Ancak ülkemizde işitme cihazı alan vatandaşa devlet sadece 378 lira ödeme yapıyor. Son dönemde ise SGK tarafından ödemeler durduruldu. Bir vatandaş, ödemelerin yetersizliği konusunda Danıştay’a açtığı davayı Aralık ayında kazandı. Buna paralel, SGK yeni Sağlık Uygulama Tebliği kapsamında, her il için ayrı fiyat araştırması yapıyor. Yeni tebliğin baharda yayınlanmasını bekliyoruz.”

500 FİRMA KAPISINA KİLİT VURACAK!
Ruhsat konusunda hızlı ve somut adımlar atılamaması sonucu hem sektördeki yaklaşık 500 işitme bayisinin hem de vatandaşın mağdur olduğunu kaydeden Ağaç, şöyle devam etti:

“Ruhsat alabilmek için firmaların bakanlık tarafından kontrol edilmesi gerekiyor. Ancak bu süre uzuyor. Ruhsat alamadığı için firma, fatura kesemiyor, fatura kesemediği için de sattığı işitme cihazı için SGK tarafından vatandaşa ödeme yapılamıyor. Bu durum bayilerin satışına büyük darbe vurdu. Firmalar her an kapısına kilit vurabilir. İşlerin daha hızlı ilerlemesi için Sağlık Bakanlığı ve SGK arasında daha iyi iletişimin olması kaçınılmazdır. İşitme cihazı sektörü için sürekli farklı düzenlemeler yapılıyor. Bu da firmaları ciddi maliyetlere sokuyor. Sektördeki firmalar ve dernekler olarak elimizden geldiğince katkı sunmaya hazırız ve bakanlığın bir an önce sağlıklı düzenlemeleri yapmasını bekliyoruz.”

Ağaç, Türkiye'de 400 bin kişinin işitme cihazı kullanması gerektiğini, ancak işitme engellilerin büyük bir bölümünün cihaz kullandığının bilinmesini istemediğini de söyledi. Ağaç, "İnsanımız evde işitme cihazı kullansa bile dışarıda kullanmak istemiyor, bir şekilde gizliyor. İnsanların ’sağır’ diyeceği korkusunu yaşıyor. Bizim maalesef ’estetik’ kaygımız var. Avrupalı ise sağlık sorunu olarak bakıyor. Mesela Almanya’da yılda 900 bin cihaz satılırken bizde geçen yıl 110 bin cihaz satışı oldu" diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...