Öğretmenlerin 'ses'i zorlanıyor

Her gün saatlerce konuşmak durumunda kalan öğretmenlerin karşılaştığı sorunların başında ses bozuklukları geliyor.

Öğretmenlerin 'ses'i zorlanıyor

Öğretmenler Günü nedeniyle yılda bir kez dahi olsa değerlerini hatırladığımız öğretmenler, işleri gereği çeşitli sağlık sorunları yaşıyor.

Saatler boyunca konuşmak zorunda olan öğretmenlerin yaşadığı ses telleri iltihaplanması ve ses kısıklığı gibi rahatsızlıkların nedenlerini Anadolu Sağlık Merkezi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Dr. Murat Şirin anlattı.

Ses bozukluklarının en sık nedeninin larenjit adı verilen ses telleri iltihabı olduğunu söyleyen Dr. Murat Şirin, “Akut larenjit dediğimiz ses iltihaplanmaları, üst solunum yolu enfeksiyonları sırasında ortaya çıkan bir enfeksiyon hali olabileceği gibi, ses tellerinin aşırı yüksek sesle konuşmak ve  bağırmak gibi kötü kullanımı sonucunda ortaya çıkabilecek ödem hali de olabilir” dedi.

Sesin kötü kullanımının uzun sürmesi halinde ses tellerinde nodül ve polip gibi kitlelerin de gelişebileceğini ekleyen Dr. Murat Şirin, “Bu kitleler, medikal tedavi ve ses istirahatına cevap vermezse cerrahi çözüme gidilmesini gerektiren sorunlardır” diye konuştu.

"SESİNİZİ DİKKATLİ KULLANIN"
Ses bozukluğunun bir diğer önemli nedenin de reflü hastalığı olduğunu belirten Şirin, “Normal şartlarda mide içinde sınırlı kalması gereken mide asidi, çeşitli sebeplerden dolayı yemek borusuna sızarsa, gırtlak bölgesine kadar ulaşabilir. Mide asidi ses tellerini tahriş ederek ödeme ve ses bozukluğuna sebep olabilir. Beraberinde öksürük, boğazda takılma hissi gibi bulgular da görülür” dedi.

Öğretmenler Günü dolayısıyla öğretmenlere önerilerde bulunan Dr. Şirin, seslerini çok dikkatli kullanmaları, üst solunum yolu enfeksiyonları için önlem almaları ve reflü sorunu yaşayan öğretmenlerin de düzenli olarak uzman hekim kontrolünde olmaları gerektiğini belirtti.

Dr. Murat Şirin sözlerini, “Ses bozukluklarında yapılması gereken, mutlaka bir Kulak Burun Boğaz Hastalıkları uzmanına başvurmaktır. Enfeksiyon halinde tedavi, ödem halinde ise ses istirahatı büyük önem taşır” diyerek tamamladı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...