Op. Dr. Levent Akçay, NTV Radyo’ya konuk oldu!

NTV Radyo'da Öykü Özdoğan’ın hazırlayıp sunduğu “Doktor Bana Doğruyu Söyle”; Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Levent Akçay’ı konuk etti. Akçay, katarakt belirtileri, nedenleri ve tedavi yöntemiyle ilgili bilgi verdi.

Haberler - ntv.com.tr 22.03.2017 - 17:20

Op. Dr. Levent Akçay, NTV Radyo’ya konuk oldu!

Kataraktın bir yaşında, hatta bir aylıkken bile görülebileceğine dikkat çeken Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Levent Akçay, çocuğun gözbebeğinin tam ortasında olan beyaz lekenin tümör ya da katarakt belirtisi olabileceğini söyledi.

Doğumsal kataraktın en önemli nedenlerinden birinin akraba evliliği olduğunu belirten uzman, iki gözünde de katarakt olan çocuklarda göz tembelliği ihtimali olduğunun ve ameliyatın büyük önem taşıdığının altını çizdi.

Akçay, çocuklarda göze yapılacak müdahalenin ilk altı yıl içinde sonuç vereceğini ve her yıl bir kez göz muayenesi yapılması gerektiğini de sözlerine ekledi.

“KATARAKT SADECE AMELİYATLA TEDAVİ EDİLEBİLEN BİR HASTALIK”

Göz Hastalıkları Uzmanı Akçay, kataraktın tedavi yöntemleriyle ilgili ise, “Katarakt sadece cerrahi müdahale ile tedavi edilebilen bir rahatsızlık ve ameliyat öncesi yapılan muayene büyük önem taşıyor. Muayenelerde retinaya kadar bakılıp gözlük kullanılıp kullanılmayacağına ya da cerrahi operasyona gerek olup olmadığına karar verilir” dedi.

Yanı sıra katarakt ameliyatının çok üst düzey bir cerrahi olduğunu da dile getiren Akçay, “Gözün içine kullanılacak mercekten, sıvıya kadar her malzemenin yüksek nitelikli olması gerek” diye konuştu.

Op. Dr. Levent Akçay, bir kere katarakt ameliyatı olunca bir daha ameliyat olunmayacağını, kataraktın bir kere alındıktan sonra bir daha başka işlem yapmaya gerek olmadığını, sadece takılan merceğin düzeltilmesi ya da değiştirilmesi için ameliyat olunabileceğini de dile getirdi.

Sayfa Yükleniyor...