Organ bağışı için pedal çeviriyorlar

Anadolu Ajansı 25.05.2009 - 13:07

Organ bağışı için pedal çeviriyorlar

''Organ bağışla cana can kat'', ''Yaşamak güzel, yaşatmak da'' sloganlarının yazılı olduğu tişörtler giyen İDADİK'e bağlı sporcuların lideri Adnan Öztaş, Organ Nakli Koordinatörleri Derneği (ONKOD) iş birliğiyle hayata geçirilen projeyle Türkiye'de ilk kez organ bağışına destek amacıyla tırmanış ve bisiklet turu düzenlediklerini belirtti.

Proje kapsamında Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesinden bisiklet turuna başladıklarını anlatan Öztaş, Doğubayazıt'tan İzmir'e yaklaşık 2 bin kilometre yolu 10 Hazirana kadar katetmek için pedal çevireceklerini söyledi.

Öztaş, güzergahlarında Büyük Ağrı Dağı, Esence Dağı, Erciyes Dağı, Hasan Dağı, Sultandağı ve Bozdağ'ın zirvesi olduğunu belirterek, ''Sosyal açıdan ses getirsin diye organ bağışı adına bir çalışma düşündük. Organ bağışına farkındalık yaratmak amacıyla yola çıktık. Umarım bir katkımız olmuştur. Ekip arkadaşlarımıza ve dağcılık kulübüne çok teşekkür ediyorum'' dedi.

Sivas Sağlık Müdürü Vakkas Özmercan da ''Sivas'ta organ bağışıyla ilgili geçtiğimiz günlerde ilk donörümüz çıktı. Arkadaşlarımız çok güzel bir çalışma yaptılar. İnşallah bundan sonra bu ilde de sağlık alt yapısını geliştirerek organ nakli konusunda gerekli çalışmaları başlatacağız. Önemli olan Sivas halkının organ bağışı noktasında duyarlı olması, bu arkadaşların yaptığı faaliyetler çerçevesinde bağışçı sayasının artması gerekiyor'' diye konuştu.

İDADİK üyeleri daha sonra kent merkezinde organ bağışı konusunda broşürler dağıtarak, Gemerek ilçesine doğru hareket etti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...