Organ bağışıyla 4 kişinin umudu oldu

Bursa'da, geçirdiği beyin kanaması nedeniyle ağır yaralı olarak kaldırıldığı hastanede beyin ölümü gerçekleşen kişinin kalbi, böbrekleri ve karaciğeri 4 kişiyi hayata bağlayacak.

Haberler - ntv.com.tr 20.09.2016 - 11:08

Organ bağışıyla 4 kişinin umudu oldu

3 gün önce kafa travması nedeniyle Bursa Çekirge Devlet Hastanesine kaldırılan 42 yaşındaki B.Ö'nün beyin kanaması sonucu beyin ölümü gerçekleşti.

Bunun üzerine hastane yetkilileri, B.Ö'nün ailesiyle organ bağışı konusunda görüşme yaptı. Ailenin olumlu yanıt vermesiyle B.Ö'nün organları başarılı bir operasyonla alındı.

Çekirge Devlet Hastanesi Organ Nakli Koordinatörü ve Genel Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Timur Didinen, hastanın ailesinin "yüce" bir davranışla organların bağışlanmasını kabul ettiğini söyledi.

Didinen, hastanın kalbi, iki böbreği ve karaciğerinin alındığını ifade ederek, "Kalbi uçakla Ankara Başkent Hastanesine göndereceğiz. Diğer organlar da Bursa'daki organ bağışı bekleyen hastalara nakledilecek. Örnek davranıştan dolayı aileye çok teşekkür ediyoruz, merhuma da başsağlığı diliyoruz. Organlarla insanlara yeni hayat vermeye çalışacağız." dedi.

DR. ÇINAR: NAKİLLER EN UYGUN HASTALARA YAPILIYOR

Bursa Organ Nakli Bölge Sorumlusu Dr. Yavuz Selim Çınar da B.Ö'den alınan kalbin Ankara'da bağış bekleyen 16 yaşındaki gence nakledileceğini söyledi.

Karaciğeri Uludağ Üniversitesinde, böbrekleri ise Bursa'daki özel bir hastanede bağış bekleyen hastalara nakledileceğini vurgulayan Çınar, "Türkiye'nin dört bir yanında en uygun hasta kimse nakiller de onlara yapılıyor. Bu konuda çok çaba sarf ediyoruz. Çekirge Devlet Hastanesi şu anda Türkiye'de en çok donör bildiren hastane. Son üç yılın Türkiye birincisi." diye konuştu.

Sayfa Yükleniyor...