2016-DUS, 2016-STS Diş Hekimliği, 2016-TUS Sonbahar Dönemi sınavları açıklandı.

Açılan dava ve uzayan mahkeme süreçleri ile geçen 2 aylık gecikme sürecinde ÖSYM’nin bilgilendirme yapmaması zaman zaman hekimlerin #osymtusuacikla şeklinde tepkisine neden oldu.

Doktorlarsitesi.net'in haberine göre, ÖSYM Başkanlığı 16 Aralık 2016 tarihli açıklama ile sınav sonuçlarını ilan etti. 2016 tıp doktorluğu sınavlarına ait madde analizlerinin incelendiğini, cevap anahtarlarının kontrollerinin tamamlandığını ve itirazların bilimsel açıdan değerlendirildiğini belirten ÖSYM, DUS'un (Diş Hekimliği Uzmanlık Sınavı) klinik bilimler testinin 22. ve 42. soruları ile TUS'un (Tıpta Uzmanlık Sınavı) ise Temel Tıp Bilimleri Testinin 47. sorusunun iptal edildiğini duyurdu.

ÖSYM, ayrıca sınav sonuçlarına ilişkin olarak; "Ankara 7. İdare Mahkemesinin kararları uyarınca yukarıda belirtilen sorulara ek olarak; Temel Tıp Bilimleri Testindeki 55. soru ile Klinik Tıp Bilimleri Testindeki 21., 72. ve 9. soruların iptal edilmesine karar verilmiştir. Bahsedilen soruların bu sınav ile eş zamanlı uygulanan 2016-STS Tıp Doktorluğu Sonbahar Dönemi sınavında da yer aldığı göz önünde bulundurularak değerlendirme işlemleri tamamlanmıştır" açıklanmasında bulundu.

"10 BİN CİVARINDA HEKİM MAĞDUR EDİLDİ"

Açıklanan TUS puanlarının kendilerini mağdur ettiğini ileri süren hekimler; net puanlarının düşük veya yanlış hesaplandığını, klinik puanlamanın hiç hesaplanmadığını, sınava girip sınav kurallarına uyulmasına rağmen bazı hekimlerin sınavlarının geçersiz sayıldığını ifade ederek sorunun en kısa sürede çözülmesini istedi.

Konuyu değerlendiren TUS Analisti Uzm. Dr. Fatih Batı, 3-4 soru için 2 ay gibi ciddi bir zaman kaybına uğrayan hekimlerin şimdi de böyle bir sonuçla karşılaşmalarının üzücü olduğunu belirterek şöyle konuştu:

"ÖSYM'NİN PUANLARI SORUNSUZ ŞEKİLDE AÇIKLAMASI GEREKİYOR"

"Hekimlerin geleceğini belirleyen sadece hekimlerin değil bu ülke insanının da sağlığının geleceğini belirleyici ehemmiyetteki bir sınav soru hatalarının yanında mahkeme ve dava süreçlerinin aylarca uzaması ciddi sıkıntılar doğuruyor, burada 300-500 kişiden bahsetmiyoruz 10 bin civarında hekim bu süreci bekliyor, hayatını erteliyor, yarınını planlayamıyor. Özellikle mahkeme süreçlerinin en geç 1 ay içerisinde halledilmesi ve ÖSYM’nin de sorunsuz bir şekilde puanları açıklayıp adayları stresten kurtarması gerekiyor. Şimdi puanlar açıklandı hekimler tercih ve gelecek planı yapmak yerine şu anda ÖSYM’den kaynaklı bu sorunları yanlış hesaplamaları düzeltmek için ekstra çaba sarf edecekler. Temennimiz artık bu tarz problemlerin son bulması.”

"DİŞ HEKİMLERİ DE MAĞDUR EDİLDİ"

Aynı mağduriyetin sadece TUS’ta değil Diş Hekimlerinin girdiği uzmanlık sınavı DUS’ta da yaşandığını belirten Dr. Batı, “Sayın Prof. Dr. Ömer Demir, tercih süreci başlamadan hem hekimlerimizin hem diş hekimlerimizin geleceklerini belirleyecek bu sınavlardaki hatanın düzeltilmesi için lütfen yoğun çaba sarf ediniz” diyerek ÖSYM Başkanı’na çağrıda bulundu.