Parkinson sindirim sistemini de etkiliyor

Parkinson hastalığına yakalanan kişilerin beynindeki doku bozulmalarının  sindirim sisteminde de görüldüğü belirlendi.

Haberler 16.09.2010 - 15:46

Parkinson sindirim sistemini de etkiliyor

Fransa'nın Nantes kentindeki Ulusal ve Tıbbi Araştırma Enstitüsü'nden bilim adamlarının yaptığı araştırma, parkinson hastalarının beynindeki sinir hücrelerinde görülen anormalliklerin aynısının sindirim sistemindeki sinir hücrelerinde de tespit edildiğini gösterdi.

Doku bozulmalarının sinir sistemiyle sınırlı kalmadığını ortaya koyan, Amerikan "Plos One" dergisinin internet sitesinde yayımlanan araştırma, bu hastalığın tedavisine yeni bir umut ışığı oldu.

Ancak hasta öldükten sonra beynindeki sinir hücrelerine "yakından bakmanın" mümkün olduğunu vurgulayan bilim adamları, 100 milyondan fazla sinir hücresinden oluşan bağırsak sinir sistemine hasta hayattayken bakılabileceğine dikkati çekti.

SİNDİRİM SİSTEMİ, BEYNE AÇILAN BİR PENCERE
29'u parkinson hastası 39 kişinin kalın bağırsağından alınan parçaları inceleyen araştırmacılar, parkinsona yakalanan 29 kişiden 21'inin sindirim hücrelerinde merkezi sinir sisteminde görülen anormalliklere (doku bozulmalarına) rastladı.

Araştırmanın sonuçları ilk kez, sindirim sisteminin "beyne açılan bir pencere" olduğunu da gösterdi.

Bilim adamları, sonuçların daha büyük çapta bir araştırmayla doğrulanması halinde, parkinson hastalığının teşhisinde önemli bir adım atılabileceğini ve buna uygun bir tedavinin yapılabileceğini belirtti.

Sayfa Yükleniyor...