Performans sistemine protesto

Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Tıp Fakültesi öğretim üyeleri, üniversite hastanelerinde uygulanmaya başlanacak olan performans sistemini protesto etti.

31.01.2011 - 12:00

ADÜ Tıp Fakültesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi önünde toplanan öğretim üyeleri, ellerindeki döviz ve pankartlarla hastane içerisine girerek, polikliniklerde muayene için bekleyen hastaların önünde yürüyüş yaptı.

Poliklinik binasındaki sessiz gösterinin ardından daha sonra binadan çıkan öğretim üyeleri, ADÜ Rektörlüğü önüne kadar yürüdü.

ADÜ Rektörlüğü önünde üniversite hastanelerinde uygulanması planlanan performans sistemini alkışlarla protesto eden öğretim üyeleri adına, ADÜ Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Bülent Alparslan bir basın açıklaması yaptı.

Prof. Dr. Alparslan, üniversite hastanelerinde 31 Ocak 2011 tarihinden itibaren uygulamaya başlanacak olan performans sistemiyle öğretim üyelerine, ''Eğitim yapma, öğrencilerine zaman ayırma, asistanına ders anlatma, bilim, araştırma yapma, tedavisi güç ve ölümcül hastalara son bir umut olma'' dendiğini ileri sürdü. Bunu kabul etmeyeceklerini ifade eden Alparslan, şunları söyledi.

''Biz her şeye rağmen, geleceğin hekimlerinin iyi bir hekim olması için ders anlatacağız. Laboratuvarda, hastanede, mahallede, sokakta insanlık için araştırma yapacağız. Tedavisi zor, ileri düzey bilgi ve beceriyi gerektiren ölümcül hastalara ekip olarak hizmet sunacağız. Çünkü biz bunun için varız. Hastalarımıza bize para kazandıracak insanlar gözüyle bakamayız. Çünkü üniversite ticarethane değildir. Burası toplumun geleceğidir, insanlığın vicdanıdır, ahlakıdır. Bu nedenle üniversiteyi ticarethaneye, hekimi tüccara dönüştürmek isteyen zihniyete izin vermeyeceğiz.''

Alparslan, mücadelelerinde, üniversitenin idari kadrosunu yanlarında görmek istediklerini ifade ederek, hastaları da üniversiteye sahip çıkmaya çağırdı.

Öğretim üyeleri, açıklamanın ardından dağıldı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...